Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

42 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy (druk nr 3591).


Poseł Eugeniusz Kłopotek:

    Panie Marszałku!...

    (Poseł Konstanty Oświęcimski: Ogień! Ogień!)

    ...Wysoki Sejmie! W pierwszym momencie chciałem powiedzieć: znowu mój kochany koalicjant sprawia mi kłopot, ale chciałbym zapytać, czy w Wysokiej Izbie zasiadają posłowie z Wałbrzycha, a jeśli nie z Wałbrzycha, to z Dolnego Śląska. Dwa lata były na to i, wiecie, teraz to tylko szczęście, że ta zmiana nie powoduje zmiany liczby mandatów, bo byłby problem w kontekście orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego - byłaby to zasadnicza zmiana, a wyraźnie Trybunał Konstytucyjny wcześniej już orzekał, że w ciągu 6 miesięcy przed dniem wyborów nie wolno dokonywać zasadniczych zmian w podziale na okręgi, obwody itd. skutkujących zmianą liczby mandatów. To jest to szczęście.

    Ale, szanowny kolego pośle, ja nie żartowałem mówiąc: w te pędy do prezydenta, bo wczoraj czy dzisiaj usłyszałem, że prezydent podejmie decyzję o wyznaczeniu terminu wyborów parlamentarnych w ciągu najbliższych dni, a przecież tego procesu legislacyjnego nie zakończymy do jutra.

    (Poseł Ryszard Zbrzyzny: A jeszcze jest Senat.)

    Zakończymy go na następnym posiedzeniu Sejmu za dwa tygodnie, bo do jutra na pewno nie. Wątpię.

    (Głos z sali: Jeszcze Senat.)

    A jeszcze jest Senat. Chyba że naprawdę jeszcze dzisiaj albo jutro rano szybciutko komisja kodyfikacyjna i do przodu, bo gdy już prezydent ogłosi i zarządzi wybory, to może być problem natury konstytucyjnej. Nie daj Boże, żeby obywatele miasta Wałbrzych uprawnieni do głosowania zostali pozbawieni prawa wyborczego.

    Ale dobrze. Jeszcze raz podkreślam: szkoda, bo były dwa lata i nagle w ostatnim momencie ktoś zauważył taki niuansik, szalenie ważny. Oczywiście będziemy popierać w całej rozciągłości te propozycje, byleby to się stało jak najszybciej. A więc do roboty. Dziękuję za uwagę.Poseł Eugeniusz Kłopotek - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy


24 wyświetleń

Zobacz także: