Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich o komisyjnym projekcie uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (druki nr 996 i 1023).


Poseł Sprawozdawca Jerzy Budnik:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich o komisyjnym projekcie uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z druku nr 996. Pani marszałek skierowała powyższy projekt 14 grudnia 2012 r. do Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich do pierwszego czytania. Pierwsze czytanie tego projektu i jego rozpatrzenie Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich przeprowadziła na posiedzeniu w dniu 3 stycznia 2013 r. Sprawozdanie komisji zawarte jest w druku nr 1023.

    Wysoki Sejmie! Komisyjny projekt zakłada wprowadzenie do regulaminu Sejmu dwóch zmian. Zmiana pierwsza dotyczy uchylenia w art. 144 ust. 2. Zgodnie z obowiązującym brzmieniem art. 144 ust. 2 regulaminu Sejmu wiadomości uzyskane przez Komisję Etyki Poselskiej w toku rozpatrywania spraw wynikających z majątkowych oświadczeń poselskich stanowią informacje niejawne o klauzuli tajności: ˝zastrzeżone˝ lub ˝poufne˝ w rozumieniu przepisów ustawy o ochronie informacji niejawnych. Problem w tym, że nie wszystkie informacje uzyskane przez Komisję Etyki Poselskiej w toku tych prac są niejawne, a tylko niektóre. Nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia, by nadawać jedną z wyżej wymienionych klauzul tajności informacjom, które nie wyczerpują ustawowych przesłanek tajności, a Komisja Etyki Poselskiej musiała to robić zobligowana art. 144 ust. 2 regulaminu Sejmu.

    Tę poważną lukę prawną zlikwiduje uchylenie tego przepisu, a więc uchylenie art. 144 ust. 2. Wówczas zastosowanie znajdzie ogólne rozwiązanie z art. 156 ust. 2 regulaminu Sejmu, zgodnie z którym przewodniczący komisji przyznaje klauzulę tajności dokumentom zawierającym informacje niejawne wytworzone na posiedzeniu zamkniętym komisji. A na mocy art. 144 ust. 1 regulaminu Sejmu wszystkie posiedzenia Komisji Etyki Poselskiej, na których rozpatrywane są sprawy wynikające z oświadczeń majątkowych, są zamknięte.

    Druga zmiana dotyczy art. 145 ust. 3 regulaminu Sejmu. Chodzi o wydłużenie z 3 do 6 miesięcy okresu pełnienia funkcji przewodniczącego komisji i zastępcy przewodniczącego. Wnosi o to Komisja Etyki Poselskiej, uzasadniając, że znacząco usprawni to kierowanie komisją i organizowanie jej prac przez przewodniczącego i jego zastępcę. Komisja Etyki Poselskiej powołuje się tu na casus doświadczenia sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych, w której rotacja na stanowisku przewodniczącego komisji i jego zastępcy odbywa się właśnie co 6 miesięcy.

    Jednocześnie w art. 2 projektu Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich proponuje, by w przypadku pełnienia funkcji przez przewodniczącego Komisji Etyki Poselskiej i zastępcy przewodniczącego, którzy pełnią je w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały, czyli obecnie, obowiązywały już nowe regulacje, a więc by ich kadencja trwała 6 miesięcy.

    Komisja proponuje także, by uchwała wprowadzająca omówione przeze mnie zmiany weszła w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.

    Wysoki Sejmie! Panie Marszałku! W imieniu Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich wnoszę, by Izba raczyła przyjąć komisyjny projekt uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w wersji zawartej w druku nr 996. Dziękuję bardzo.



Poseł Jerzy Budnik - Wystąpienie z dnia 23 stycznia 2013 roku.


116 wyświetleń

Zobacz także: