Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich o poselskim projekcie uchwały w sprawie powołania Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki (druki nr 1662 i 1845).


Poseł Sprawozdawca Jerzy Budnik:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich o poselskim projekcie uchwały w sprawie powołania Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki, druk nr 1662.

    Pani marszałek skierowała ten projekt do pierwszego czytania do Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich 27 sierpnia 2013 r. Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła ten projekt na posiedzeniu w dniu 22 października 2013 r.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Do projektu z druku nr 1662 komisja wniosła dwie poprawki zgłoszone przez reprezentującego wnioskodawców pana posła Andrzeja Czerwińskiego.

    Poprawka pierwsza dotyczy nazwy komisji. Szukając jak najszerszego poparcia dla tego projektu w wyniku prowadzonych przez pana posła Czerwińskiego konsultacji, pan poseł zaproponował, by w nazwie komisji po wyrazie: energetyki, dopisać: i surowców energetycznych. A więc nazwa komisji będzie brzmiała: Komisja Nadzwyczajna do spraw energetyki i surowców energetycznych. Z tą zmianą wiąże się zmiana w art. 1, a sprowadza się ona do dodania po wyrazie: energetyki, tych samych wyrazów: i surowców energetycznych.

    Druga poprawka jest wynikiem uwag zgłaszanych przez ekspertów z Biura Legislacyjnego. Mianowicie zwrócili oni uwagę, że komisja nie może wchodzić w kompetencje właściwego ministra, więc nie może planować, realizować i nadzorować polityki energetycznej, może ją natomiast kontrolować. Zgadzając się z tymi uwagami, poseł Czerwiński zgłosił poprawkę, a w zasadzie autopoprawkę, polegającą na wykreśleniu w zdaniu pierwszym art. 2 wyrazów: wraz z jej planowaniem, realizacją i nadzorem nad jej wykonaniem. Komisja tę i pierwszą poprawkę przyjęła jednogłośnie.

    Po wprowadzeniu tych poprawek do zakresu działania tej komisji należeć będą: rozpatrzenie projektów ustaw z zakresu polityki energetycznej państwa; sprawy funkcjonowania otwartego zintegrowanego rynku energii i mechanizmów zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa; sprawy nadzoru właścicielskiego nad własnością publiczną w sektorze wydobycia, wytwarzania, przesyłu, dystrybucji oraz przetwarzania energii i surowców energetycznych; sprawy zagraniczne polityki energetycznej; sprawy gospodarki surowcami mineralnymi o charakterze paliw kopalnych, ze szczególnym uwzględnieniem węglowodorów, w tym sprawy polityki koncesyjnej; sprawy rozwoju energetyki atomowej i wykorzystania energii atomowej na potrzeby społeczno-gospodarcze państwa.

    Wnioskodawcy proponują, aby ta uchwała weszła w życie z dniem jej podjęcia.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich podzieliła argumenty wnioskodawców projektu - że Komisja Nadzwyczajna do spraw energetyki i surowców energetycznych ułatwi prace nad projektami ustaw z zakresu energetyki i gospodarki surowcami energetycznymi oraz usprawni kontrolę sejmową nad polityką państwa w tym sektorze.

    Zagadnienia dotyczące energetyki i gospodarki surowcami znajdują się w gestii kilku ministerstw, między innymi gospodarki, środowiska, skarbu państwa, a nawet rolnictwa. W konsekwencji weszły one w zakres działania odpowiadających problemowo tym ministerstwom komisjom sejmowym. Teraz, bez uszczuplenia kompetencji tych komisji, znajdą się one w jednej interdyscyplinarnej Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych.

    Dlatego Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich rekomenduje Wysokiej Izbie przyjęcie projektu uchwały Sejmu w sprawie powołania Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych w wersji z druku nr 1845. Dziękuję bardzo.



Poseł Jerzy Budnik - Wystąpienie z dnia 06 listopada 2013 roku.


103 wyświetleń

Zobacz także: