Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie komisyjnego projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 2830).


Poseł Jerzy Budnik:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt przedstawić Wysokiemu Sejmowi w imieniu sejmowej Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich komisyjny projekt uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt ten jest zawarty w druku nr 2830.

    Proponowane zmiany mają niewielki zakres, ale są dość istotne. Dotyczą przejścia na elektroniczną obsługę składania interpelacji, zapytań poselskich oraz odpowiedzi na nie. Nasze intencje wyraziliśmy w uzasadnieniu do projektu uchwały. Zwracamy w nim uwagę na oczywisty i niezaprzeczalny fakt, że w dobie społeczeństwa informacyjnego, w związku z rozwojem technologicznym w zakresie przetwarzania i udostępniania danych dokumenty w postaci papierowej są wypierane przez e-dokumenty, a w komunikowaniu się coraz częściej i na coraz większą skalę wykorzystywane są inne niż papier nośniki informacji.

    Ten nieodwracalny, pożądany proces obserwujemy także w naszej poselskiej pracy. Coraz więcej materiałów, dokumentów, druków, opinii, ekspertyz, sprawozdań, zawiadomień przesyłanych jest do posłów drogą elektroniczną, a nie jak kiedyś w postaci papierowej. Chcemy, by objęło to także obsługę składania interpelacji, zapytań poselskich oraz odpowiedzi na nie, ale to wymaga zmiany regulaminu Sejmu, bo w jego licznych przepisach występuje pojęcie ˝forma pisemna˝. Proponujemy więc wprowadzenie do regulaminu czterech zmian.

    Zmiana 1. dotyczy art. 12 i polega na rozszerzeniu kompetencji Prezydium Sejmu o możliwość określenia przypadków, w których dokument w postaci elektronicznej spełnia wymóg formy pisemnej wynikający z regulaminu Sejmu.

    Zmiana 2. ma charakter czyszczący i polega na wykreśleniu z art. 176 ust. 2 wyrazów ˝teksty interpelacji i zapytań poselskich oraz odpowiedzi na nie˝. Ten artykuł otrzymałby nowe brzmienie już bez tych wyrazów.

    Natomiast zmiany 3. i 4. są konsekwencją drugiej i polegają na umieszczeniu tekstów interpelacji i zapytań poselskich oraz odpowiedzi na nie w Systemie Informacyjnym Sejmu, a nie jak dotychczas w sprawozdaniu stenograficznym.

    Jakie są korzyści z wprowadzenia do regulaminu tych zmian? Po pierwsze, usprawnienie i przyspieszenie obsługi składania interpelacji i zapytań poselskich oraz odpowiedzi na nie, bo będą one niezwłocznie zamieszczane w Systemie Informacyjnym Sejmu. Łatwiejszy będzie także dostęp do wybranych dokumentów. Po drugie, znaczące, chociaż trudne do precyzyjnego oszacowania na tym etapie, oszczędności finansowe. Liczba składanych interpelacji i zapytań poselskich wzrasta z kadencji na kadencję. W VII kadencji, czyli obecnej, tylko do połowy września...

    (Poseł Romuald Ajchler: Jak ten czas szybko leci.)

    ...zarejestrowano ich łącznie 36 tys., co przekłada się na około 860 tys. stron tekstu. Do końca obecnej kadencji został jeszcze rok, a liczba złożonych interpelacji i zapytań poselskich jest już wyższa niż w całej poprzedniej kadencji.

    Na koniec powiem, że autorzy projektu chcą, by uchwała weszła w życie z dniem ogłoszenia, z wyjątkiem art. 1 pkt 2-4, które weszłyby w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! W imieniu Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich wnoszę o przyjęcie projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w wersji zawartej w druku nr 2830. Dziękuję bardzo.



Poseł Jerzy Budnik - Wystąpienie z dnia 05 listopada 2014 roku.


123 wyświetleń

Zobacz także: