Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Marian Cycoń:

    Panie Marszałku! Pani Poseł! Panowie Posłowie! Oświadczenie w 70. rocznicę święceń kapłańskich bohatera Polskiej Podziemnej Akcji Niepodległościowej ks. Władysława Gurgacza.

    W roku bieżącym mija 70. rocznica święceń kapłańskich ks. Władysława Gurgacza, bohatera Polskiej Podziemnej Akcji Niepodległościowej. Ksiądz Władysław Gurgacz urodził się w Jabłonicy Polskiej k. Brzozowa 2 kwietnia 1914 r. W 1931 r. wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w Starej Wsi, by w 1942 r. przyjąć święcenia kapłańskie. Pracował jako duszpasterz szpitala w Gorlicach i sióstr służebniczek w Krynicy. W 1948 r. dołączył do partyzantów z Polskiej Podziemnej Akcji Niepodległościowej, która była antykomunistyczną partyzantką działającą na Sądecczyźnie w latach 1947-1949. Organizację założył leśniczy w Nawojowej Stanisław Pióro, pseudonim Emir. Przez jej szeregi przewinęła się duża liczba patriotycznej młodzieży z Nowego Sącza i sądeckich wiosek. Bazy Polskiej Podziemnej Akcji Niepodległościowej zakładano w Beskidzie Sądeckim, m.in. w okolicy Hali Łabowskiej. W lesie ks. Gurgacz, noszący pseudonim Sem, ale nazywany ˝Ojcem˝, odprawiał msze święte dla chłopców, spowiadał, zaopatrywał w sakramenty do 1949 r., kiedy to organizacja została rozbita.

    Kapłan został aresztowany po nieudanej akcji PPAN, która miała przynieść partyzantom środki na ucieczkę za granicę. Podczas pokazowego procesu w Krakowie kapelan nie poszedł na żadne kompromisy ze swoimi prześladowcami. Na wniosek prokuratora wojskowego Henryka Ligęzy został osądzony i skazany na karę śmierci, a następnie stracony w więzieniu na Montelupich 14 września 1949 r. Dopiero w latach 60. ubiegłego stulecia byli partyzanci PPAN odnaleźli grób swego kapelana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, ale publiczny hołd bohaterskiemu jezuicie można było oddać dopiero po przełomie 1989 r.

    Ksiądz Władysław Gurgacz patronuje ulicom w Nowym Sączu i Krynicy Zdroju, jego imię nosi też sądecka bursa jezuicka przy parafii Ducha Świętego. W połowie lat 90. zeszłego stulecia na Hali Łabowskiej odsłonięto obelisk poświęcony partyzantom PPAN i ich kapelanowi, a co roku w rocznicę śmierci księdza Gurgacza odbywa się tam uroczystość patriotyczna organizowana przez środowisko niepodległościowe z Nowego Sącza, Krakowa i Warszawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Marian Cycoń - Oświadczenie z dnia 21 listopada 2012 roku.


82 wyświetleń

Zobacz także: