Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo lotnicze (druki nr 739 i 908).


Poseł Lucjan Marek Pietrzczyk:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Informacje o istocie nowelizacji i toku prac przedstawił przed chwilą pan poseł przewodniczący Bartłomiej Bodio. Pozwolę sobie odnieść się do tych prac w imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska.

    Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo lotnicze, zawarty w druku nr 739, ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej i dotyczy nowelizacji ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze. Nowelizacja ta jest konieczna i niezbędna do wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 marca 2009 r. w sprawie opłat lotniskowych.

    Analiza rynku usług lotniskowych w Polsce rzeczywiście wskazuje na podział lotnisk, biorąc pod uwagę liczbę obsługiwanych pasażerów, na obsługujące rocznie do 5 mln pasażerów oraz obsługujące rocznie powyżej 5 mln pasażerów. Powyższa klasyfikacja wkomponowuje się w założenia dyrektywy 2009/12/WE, stanowiąc trwałe rozwiązanie na pasażerskim rynku lotniczym. Zaproponowane zmiany w naszej opinii uwzględniają przepisy ustawy z dnia 30 czerwca 2011 r. o zmianie ustawy Prawo lotnicze oraz niektórych innych ustaw.

    Omawiana nowelizacja proponuje przede wszystkim, po pierwsze, wprowadzenie co do zasady wymogów wynikających wprost z przepisów dyrektywy 2009/132/WE dla lotnisk użytku publicznego obsługujących rocznie powyżej 5 mln pasażerów przy jednoczesnym utrzymaniu mechanizmu zatwierdzania projektu taryfy opłat lotniskowych przez prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, zgodnie z rozwiązaniami dotychczas funkcjonującymi w Polsce.

    Po drugie, chodzi o wprowadzenie zmian do obecnej regulacji odnoszącej się do lotnisk użytku publicznego obsługujących rocznie do 5 mln pasażerów poprzez ustanowienie uproszczonej regulacji, wraz ze zniesieniem obowiązku przedkładania do zatwierdzania przez prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego projektów opłat lotniskowych dla tych lotnisk.

    Komisja Infrastruktury po przeprowadzeniu pierwszego czytania rozpatrywała projekt na posiedzeniach, jak wiemy, 27 września i 21 listopada, a bardzo dużo pracy włożono w przygotowanie omawianego projektu podczas posiedzeń podkomisji stałej do spraw transportu lotniczego i gospodarki morskiej.

    Mamy głębokie przekonanie, że rynek lotniczy jest bardzo ważnym segmentem rynku komunikacyjnego, iż jest jego przyszłością. Niech świadczy o tym fakt, że 75% kibiców, którzy odwiedzili nasz kraj w trakcie tegorocznego Euro, przybyło samolotami. Dlatego też członkowie podkomisji bardzo solidnie opracowywali poszczególne problemy, prace rzeczywiście toczyły się w klimacie racjonalności, co jest ważne, bo dotyczyły bardzo specyficznej i specjalistycznej materii. Przypomnę, że chodziło głównie o art. 75, 76 i 77 ustawy Prawo lotnicze. Ważną rolę w trakcie prac odgrywała poprawność legislacyjna. Oceniam, że ich efekt w tym zakresie jest dobry, a nawet bardzo dobry.

    Tak więc mogę zakomunikować, że w wyniku prac Komisji Infrastruktury i jej podkomisji do spraw transportu lotniczego i morskiego powstał projekt, którego przyjęcie Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska poprze w głosowaniu. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Lucjan Marek Pietrzczyk - Wystąpienie z dnia 05 grudnia 2012 roku.


456 wyświetleń

Zobacz także: