Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

18 punkt porządku dziennego:


Przedstawiony przez prezesa Rady Ministrów dokument: ˝Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2013 r.˝ (druk nr 2452) wraz ze stanowiskiem Komisji Infrastruktury (druk nr 2558).


Poseł Lucjan Marek Pietrzczyk:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska przekażę stanowisko w sprawie przedstawionego przez prezesa Rady Ministrów dokumentu ˝Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2013 r.˝. Dokument ten jest corocznym, ustawowo obowiązkowym sprawozdaniem dotyczącym stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce w roku ubiegłym i opisuje, zgodnie ze swoimi założeniami, działania podjęte na rzecz poprawienia stanu tego bezpieczeństwa.

    Oczywiste jest, że stan bezpieczeństwa na naszych drogach ma dla każdego z nas, bezpośrednich jego uczestników, bardzo duże, powiedziałbym, życiowe znaczenie, dlatego dane zawarte w omawianym dokumencie dotyczące strat będących konsekwencją zdarzeń na drogach zmuszają do poważnego zastanowienia się i potraktowania wszystkich działań związanych z bezpieczeństwem. Rok 2013 to, przypomnę, 35 847 wypadków, 3357 zabitych - to jest jedna mała gmina - i 44 059 osób rannych, w tym 11 672 ciężko - to jest z kolei duża gmina - a także straty ekonomiczne sięgające 2% produktu krajowego brutto i koszt zdarzeń drogowych sięgający w 2012 r. 34,5 mld zł. Chociażby z tych danych wynika to, z jaką powagą winniśmy analizować omawiany raport.

    Raport ten oceniany jest przez nas jako dokument merytoryczny, użyję też określenia, że dobrze wykonany pod względem formalnym i rzeczowym. Dokument ten określa kierunki działań priorytetowych w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce. Pozwolę sobie przypomnieć pięć jego filarów: bezpieczny człowiek, bezpieczne drogi, bezpieczna prędkość, bezpieczny pojazd, ratownictwo medyczne i opieka powypadkowa.

    W części merytorycznej omawiany dokument opisuje, co oczywiste, działania realizowane w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym w 2013 r. Celem tych działań ma być zmiana miejsca zajmowanego przez Polskę w Unii Europejskiej w rankingu dotyczącym bezpieczeństwa na drogach. Jak państwo wiecie, miejsce to nie jest dla nas satysfakcjonujące. Jeśli chodzi o taki chyba najbardziej przemawiający wskaźnik - liczby osób zabitych w wypadkach na 100 tys. mieszkańców - to zajmujemy drugie miejsce od końca wśród państw Unii Europejskiej. Co prawda trend, jeśli chodzi o uprzednio przytoczony wskaźnik, jest pozytywny, ale daleki od średniej europejskiej.

    Wszelkie inne dane szczegółowo opisujące rzeczywistość są przytoczone w omawianym dokumencie, ale musimy też pamiętać, że za tymi wszystkimi danymi w każdym przypadku kryją się ludzkie tragedie. Dlatego też w parlamencie zobowiązani jesteśmy do nieustannej pracy na rzecz poprawy naszego bezpieczeństwa. Powinniśmy podchodzić z pełną powagą do realizacji zadań ˝Narodowego programu bezpieczeństwa ruchu drogowego˝ tu, na sali sejmowej, jak również dawać osobisty przykład na drodze. Wtedy mamy szanse na utrzymanie pozytywnych zmian i osiągnięcie celu opisanego w raporcie - żeby dołączyć do grona najbezpieczniejszych państw Unii Europejskiej.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoki Sejmie! Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska pozytywnie opiniuje dokument zawarty w druku nr 2452 i wnosi o to, aby Wysoki Sejm raczył go przyjąć. (Oklaski)



Poseł Lucjan Marek Pietrzczyk - Wystąpienie z dnia 28 sierpnia 2014 roku.


136 wyświetleń

Zobacz także: