Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (druki nr 138 i 702).


Poseł Artur Ostrowski:

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoki Sejmie! Na wstępie wyrażę swoje rozgoryczenie stanowiskiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, które popierało ten projekt ustawy, głosowało - tak jak mówił pan poseł - częściowo na poprzednim posiedzeniu komisji za przyjęciem tej ustawy z przyczyn politycznych. Okazuje się, że Polskie Stronnictwo Ludowe z przyczyn politycznych zmieniło zdanie i będzie głosować przeciwko temu projektowi ustawy.

    (Poseł Piotr Walkowski: Pierwsze słyszę.)

    A ustawa powstała w wyniku wniosków, próśb, propozycji środowiska nauczycielskiego, aby poszerzyć katalog tych, którzy mogą korzystać ze świadczeń kompensacyjnych, o inne grupy nauczycielskie, w tym nauczycieli wychowawców Ochotniczych Hufców Pracy, którzy liczyli m.in. na posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego i wyrażali takie zdanie, że zostaną poparci przez PSL właśnie w pracach nad tym projektem, nad tą ustawą. Stało się niestety inaczej, zostali opuszczeni przez Polskie Stronnictwo Ludowe.

    Pani poseł Izabela Leszczyna mówiła o elementarnej sprawiedliwości społecznej. I to jest właśnie taki projekt, który wychodzi naprzeciw tej elementarnej sprawiedliwości społecznej, bo Sojusz Lewicy Demokratycznej chce dopisać te grupy, które nie znalazły się w tym katalogu mogących korzystać ze świadczeń kompensacyjnych, kiedy pracowano nad tym projektem. Bo te prace jednak przebiegały dosyć szybko. Przypomnę, że nauczyciele mieli możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę wynikającą z Karty Nauczyciela. Zostali tego pozbawieni. Nie zostali objęci emeryturami pomostowymi i umożliwiono im - ale też nie wszystkim, bo z uwagi na zbyt szybki tryb pracy nad ustawą o świadczeniach kompensacyjnych nie wszyscy zostali tam wpisani i nie wszyscy mogą korzystać z tego prawa, nie przywileju - skorzystanie ze świadczeń kompensacyjnych. Bo chciałbym podkreślić fakt, że ta ustawa daje prawo do przejścia na świadczenie kompensacyjne nauczycielom, ale oni nie muszą z niego korzystać. Jeśli czują się wypaleni, jeśli czują, że już po tych 20 latach pracy dydaktycznej należałoby zmienić pracę, przejść na świadczenie kompensacyjne, to ta ustawa daje im taką możliwość. Ale niestety nie wszyscy mogą na to liczyć, bo nie wszyscy są objęci tą ustawą. Ta ustawa daje im taką możliwość, ale, niestety, nie wszyscy mogą na to liczyć, bo nie wszyscy są nią objęci. Nie są nią objęci ci, którzy pracują w poradniach pedagogiczno-psychologicznych, a przecież pracują z dziećmi tak samo jak inni nauczyciele, którzy zatrudnieni są w szkołach podstawowych, ponadgimnazjalnych, gimnazjach czy przedszkolach, nie są nią objęci ci, którzy pracują w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych, a to przecież jest też bardzo ciężka praca z młodzieżą, z dziećmi, tak jak ciężką pracą jest praca nauczyciela, który jest nauczycielem dydaktycznym, ale który może przejść na świadczenie kompensacyjne, i nie są nią objęci nauczyciele, pedagodzy, wychowawcy ochotniczych hufców pracy, a przecież to też jest praca w szczególnych warunkach, a pani poseł Izabela Leszczyna mówiła o szczególnych warunkach, o tym, że trzeba wziąć pod uwagę tych, którzy pracują w szczególnych warunkach.

    Tak więc ta ustawa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym, oczekiwaniom grup nauczycielskich, które liczyły, że Sejm, że posłowie jednak będą pracować nad nią i pomogą, wpiszą ich do ustawy o świadczeniach kompensacyjnych.

    Proszę, zwracam się o to do posłów koalicji, o zmianę zdania i o pracę nad tym projektem ustawy, o niegłosowanie za jego odrzuceniem. Przekażmy go jeszcze raz do komisji sejmowej i jeszcze raz nad nim się pochylmy, opracujmy go i dajmy możliwość tym nauczycielom przechodzenia na to świadczenie.



Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 21 listopada 2012 roku.


380 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:



Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy – Prawo o zgromadzeniach

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja o działalności Rzecznika Praw Dziecka za rok 2014 oraz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2014 roku...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy