Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku tonażowym oraz niektórych innych ustaw (druki nr 802 i 851).


Poseł Sprawozdawca Lucjan Marek Pietrzczyk:

    Pani Marszałek! Pani Minister! Wysoka Izbo! W imieniu Komisji Infrastruktury oraz Komisji Finansów Publicznych mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie zawarte w druku nr 851 o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku tonażowym oraz niektórych innych ustaw zawartym w druku nr 802.

    Sejm zgodnie z art. 39 ust. 2 regulaminu Sejmu na 24. posiedzeniu w dniu 24 października 2012 r. skierował powyższy projekt ustawy do Komisji Infrastruktury oraz do Komisji Finansów Publicznych w celu rozpatrzenia. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym oraz niektórych innych ustaw ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. Ustawa o podatku tonażowym weszła w życie z dniem 1 stycznia 2007 r. Wejście w życie tej ustawy miało na celu powstrzymanie niekorzystnego zjawiska przenoszenia zarejestrowanych w Polsce statków polskich armatorów do rejestrów innych państw oraz przywrócenie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw żeglugowych.

    Komisja Europejska, wydając w dniu 18 grudnia 2009 r. decyzję nr C 34/07, uznała, że podatek tonażowy w Polsce jako forma pomocy publicznej będzie zgodny z wewnętrznym rynkiem Unii Europejskiej, pod warunkiem wprowadzenia w dotychczasowej ustawie zaleconych zmian. Zmiany te dotyczyły, przypomnę, tego, że osoba podlegająca opodatkowaniu podatkiem tonażowym nie może odliczać od wysokości podatku tonażowego kwoty składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz kwoty składek na ubezpieczenie społeczne od podstawy opodatkowania podatkiem tonażowym uiszczanych w trakcie danego roku podatkowego. Dotyczyły one też wykonywania prac przez holowniki i pogłębiarki, a także tego, że przedsiębiorca zarządzający z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej cudzym statkiem w cudzym imieniu i na cudzą rzecz na podstawie umowy, posiadający ważny dokument zgodności, obowiązany jest zapewnić, aby większość osób zatrudnionych przez niego na lądzie lub na statkach stanowili obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej. Jedna ze zmian dotyczyła faktu, że przedsiębiorstwo objęte podatkiem tonażowym powinno podlegać tego rodzaju opodatkowaniu przez okres 10 lat, a nie, jak dotychczas, 5 lat. Kolejna zmiana dotyczyła możliwości skorzystania przez armatora z opodatkowania podatkiem tonażowym, jeżeli będzie on wypełniał obowiązki w zakresie warunków pracy i życia marynarzy na statku zawarte w Konwencji o pracy na morzu.

    Cztery z pięciu zaleceń zostały uwzględnione w projekcie. W odniesieniu do zastrzeżenia dotyczącego wypełniania obowiązków w zakresie warunków pracy i życia marynarzy na statku należy wskazać, że w dniu 27 grudnia 2011 r. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej dokonał ratyfikacji konwencji, w której jest ono zawarte.

    W dniu 7 listopada 2012 r. Komisja Infrastruktury oraz Komisja Finansów Publicznych, obradujące pod przewodnictwem pana posła Dariusza Rosatiego, rozpatrzyły ten projekt ustawy. W trakcie rozpatrywania projektu wniesiono poprawki o charakterze redakcyjno-językowym oraz poprawkę merytoryczną dotyczącą terminu składania oświadczenia o zakończeniu działalności. Komisje jednomyślnie przyjęły tę poprawkę. Komisje przyjęły całość projektu ustawy. Nikt z pań i panów posłów nie wniósł sprzeciwu.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Komisja Infrastruktury oraz Komisja Finansów Publicznych po rozpatrzeniu rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku tonażowym oraz niektórych innych ustaw wnoszą, aby Wysoki Sejm raczył uchwalić załączony projekt ustawy. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Lucjan Marek Pietrzczyk - Wystąpienie z dnia 15 listopada 2012 roku.


329 wyświetleń

Zobacz także: