Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Gospodarki oraz Komisji Spraw Zagranicznych o pilnym rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Europejską Agencją Kosmiczną w sprawie przystąpienia Polski do Konwencji o utworzeniu Europejskiej Agencji Kosmicznej i związanych z tym warunków, podpisanej w Warszawie dnia 31 lipca 2012 r., oraz Konwencji o utworzeniu Europejskiej Agencji Kosmicznej, sporządzonej w Paryżu dnia 30 maja 1975 r. (druk nr 803).


Poseł Bogusław Wontor:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Minister! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej pragnę przedstawić stanowisko wobec pilnego projektu ustawy o ratyfikacji Umowy pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Europejską Agencją Kosmiczną w sprawie przystąpienia Polski do Konwencji o utworzeniu Europejskiej Agencji Kosmicznej i związanych z tym warunków, podpisanej w Warszawie dnia 31 lipca 2012 r., oraz Konwencji o utworzeniu Europejskiej Agencji Kosmicznej, sporządzonej w Paryżu dnia 30 maja 1975 r., druki nr 803 i 813.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Na początku chciałbym przypomnieć, że w naszym parlamencie funkcjonuje Parlamentarna Grupa ds. Przestrzeni Kosmicznej, mam zaszczyt być jej przewodniczącym. Nasza grupa, której członkowie pochodzą ze wszystkich klubów parlamentarnych, usilnie pracowała nad tym, abyśmy uzyskali pełnoprawne członkostwo w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Robiliśmy to z głębokim przeświadczeniem wartości, jakie to członkostwo da naszemu krajowi. Wszystkim nam bowiem zależy, aby Polska była postrzegana jako kraj dynamicznego rozwoju i możliwie wysoko zaawansowanych technologii. Chcemy, aby w naszym kraju lokowane były inwestycje zagraniczne oparte na możliwie najwyższych technologiach, zarówno oferujące miejsca pracy, jak i istotnie zwiększające innowacyjność naszej gospodarki. Innowacyjność jest dziś kluczem rozwoju i to rozwoju zrównoważonego, który gwarantuje siłę kraju i dobrobyt społeczeństwa.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Pani Minister! Zdajemy sobie sprawę, że technologie kosmiczne i techniki satelitarne są dziś uznawane za niezwykle skuteczną lokomotywę innowacyjności. Członkowstwo w ESA jest doskonałym instrumentem, aby Polska posiadała nowoczesne technologie i rozwiniętą innowacyjność, gdzie wysokie technologie i innowacyjność są codziennością nie tylko w życiu gospodarczym, ale i w życiu każdego z nas.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Członkostwo w ESA daje możliwości w zakresie wykorzystania technik satelitarnych zgodne z zapotrzebowaniem społecznym. Dotyczy to zobrazowań Ziemi, gospodarki przestrzennej, ale także inteligentnego nadzorowania transportu czy zarządzania kryzysowego.

    Przywołując tutaj dla przykładu telewizję satelitarną, która jest wynikiem aktywności kosmicznej, można stwierdzić, że ta telewizja jest dziś inna od tej, którą znamy sprzed dziesięciu czy piętnastu lat. Skok technologiczny, jaki tutaj się dokonał dzięki rozwojowi technologii kosmicznej, jest przeogromny. Takie przykłady mógłbym mnożyć, ale czas mi na to nie pozwala. Poprzez członkostwo w ESA właśnie w taki rozwój włączymy polskie firmy.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Minister! Wczoraj i dziś gościliśmy w polskim parlamencie 14. Europejską Międzyparlamentarną Konferencję do Spraw Przestrzeni Kosmicznej. Podczas tej konferencji dyrektor generalny ESA pan Jean-Jacques Dordain powiedział prosto: Kosmos nie jest problemem, kosmos jest rozwiązaniem. I rzeczywiście dzięki temu, że nasz kraj dojrzał do tego, aby tworzyć i wykorzystywać technologie kosmiczne i satelitarne, będziemy w stanie rozwiązywać znacznie (Dzwonek) więcej problemów.

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Polityka przemysłowa, którą ESA realizuje zgodnie z konwencją, którą właśnie będziemy ratyfikować, to nie tylko odpowiednie źródło środków, które zainwestujemy w członkowstwo, ale również możliwość pozyskiwania środków dotychczas dla nas niedostępnych. To również kultura nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy, którą polskie firmy muszą opanować. W procesie przystąpienia do agencji kosmicznej ESA dokonała oceny polskiego potencjału przemysłowego z punktu widzenia tych wymagań. Ten przegląd wypadł pomyślnie i dlatego ESA podpisało umowę akcesyjną. Polska dojrzała, aby być pełnoprawnym partnerem europejskich przedsięwzięć kosmicznych.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! W związku z tym, co przedstawiłem, w imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej informuję, że członkowie klubu głosować będą za ratyfikacją umowy pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Europejską Agencją Kosmiczną.

    Jako przewodniczący grupy chciałbym też w tym miejscu złożyć podziękowania na ręce pani wiceminister Grażyny Henclewskiej za znakomitą współpracę pomiędzy ministerstwem, panią minister i panem premierem Pawlakiem. Chciałbym również podziękować panu posłowi Czerwińskiemu, z którym kiedyś, trzy kadencje temu, zostaliśmy wyznaczeni przez przewodniczącego ówczesnej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży do zajmowania się tymi tematami. Wtedy nawet nie marzyliśmy, że za trzy kadencje uda nam się wejść do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Także panu Wojciechowi Jasińskiemu, zastępcy przewodniczącego, który też bardzo mocno, z gospodarczego punktu widzenia, wspiera nasze działania, panu wiceprzewodniczącemu Janowi Buremu, który też wiele zrobił, też dopingował pana premiera do działań, żeby jak najszybciej to się wydarzyło, panu wiceprzewodniczącemu Mroczkowi, też tym, których już nie ma dzisiaj tutaj, w Sejmie, a także przyczynili się do tego, że to wszystko funkcjonuje, panu posłowi Tadeuszowi Sławeckiemu, Pawłowi Poncyliuszowi. Dzięki tym parlamentarzystom, dzięki tutaj już wspomnianym panom profesorom: Kłosowi, Wolańskiemu, Banaszkiewiczowi, Lewandowskiemu i panu Ryzence możemy cieszyć się z tego, że Polska będzie w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Bardzo gorąco, serdecznie dziękuję.

    I przepraszam za przedłużenie. (Oklaski)



Poseł Bogusław Wontor - Wystąpienie z dnia 23 października 2012 roku.


114 wyświetleń

Zobacz także: