Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

14 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (druki nr 589 i 598).


Poseł Lucjan Marek Pietrzczyk:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panowie Ministrowie! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, zawartego w druku nr 589. Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zawarte jest w druku nr 598.

    Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw przewiduje doprecyzowanie przepisów art. 80 i 90 ustawy o systemie oświaty, dotyczących dotowania szkół publicznych i niepublicznych z budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

    Nowelizacja ustawy związana jest z kwestionowaniem przez Najwyższą Izbę Kontroli oraz regionalne izby obrachunkowe stosowanej przez jednostki samorządu terytorialnego zasady wliczania do liczby uczniów, na których przysługuje dotacja, absolwentów szkół w okresie od ukończenia szkoły do końca roku szkolnego. Takie stanowisko organów kontroli powoduje stosowanie w poszczególnych jednostkach samorządu terytorialnego odmiennych zasad dotowania szkół i nierówne traktowanie dotowanych szkół. Nowelizacja ustawy powoduje również, że nie będzie wątpliwości co do prawnej podstawy udzielania dotacji na absolwentów szkół kończących zajęcia w kwietniu lub czerwcu w okresie od miesiąca następującego po miesiącu, w którym ukończyli szkołę, do końca roku szkolnego, czyli do sierpnia włącznie.

    Celem zmiany brzmienia art. 90 ust. 3 ustawy o systemie oświaty jest również uporządkowanie systemu dotowania szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, w których nie jest realizowany obowiązek szkolny lub obowiązek nauki. Uporządkowanie to zrealizowane zostanie poprzez uwzględnienie 50-procentowego wskaźnika określającego poziom uczestnictwa słuchaczy w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych w danym miesiącu, co spowoduje, że szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych nie będą pobierały dotacji na słuchaczy, którzy nie uczęszczają na zajęcia edukacyjne. Warunek uczestnictwa w obowiązkowych zajęciach na poziomie co najmniej 50% wynika, jak wiemy, także z przepisów prawa oświatowego.

    W związku z powyższym w imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska wnoszę, aby Wysoki Sejm raczył przyjąć proponowane zmiany w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty oraz niektórych innych ustawach zawarte w druku nr 589 oraz druku nr 598. Oczywiste również pozostaje, że Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska, mając na względzie potrzebę wprowadzenia i racjonalność proponowanych rozwiązań, będzie głosował za proponowanymi zmianami.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panowie Ministrowie! Po dyskusji w Klubie Parlamentarnym Platforma Obywatelska zdecydowaliśmy się jednakże wnieść trzy poprawki do projektu. Pierwsza z nich dotyczy zmiany nazwy ustawy, a jej brzmienie jest następujące: ˝Ustawa z dnia (...) 2012 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw˝. Druga z poprawek dotyczy skreślenia ust. 3j w art. 1 w zmianie 2. w lit. c. Trzecia poprawka dotyczy terminu wejścia w życie proponowanej ustawy. Proponujemy termin 31 sierpnia 2012 r. Poprawki przekazuję panu marszałkowi, składając je osobiście na ręce pana marszałka. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Lucjan Marek Pietrzczyk - Wystąpienie z dnia 25 lipca 2012 roku.


45 wyświetleń

Zobacz także: