Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Janusz Cichoń:

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Przejdę od razu do odpowiedzi na te szczegółowe pytania. Pierwsze: Czy i na jakiej podstawie udział członków samorządów zawodowych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym? Reguluje to ustawa o podatku dochodowym - art. 17 ust. 40 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W myśl tego artykułu składki członkowskie, członków organizacji politycznych, społecznych, zawodowych, w części nieprzeznaczonej na działalność gospodarczą nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Mamy tu do czynienia ze zwolnieniem.

    Ponadto należy zauważyć, że jeśli samorząd pielęgniarek i położnych realizuje cele określone w art. 17 ustawy o CIT, może także korzystać ze zwolnienia określonego w tym przepisie. Zgodnie z tym przepisem ustawy wolne od podatku są dochody podatników, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia, pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego w części przeznaczonej na te cele. To tyle, jeśli chodzi o odpowiedź na pierwsze pytanie.

    Pytanie drugie: Czy i na jakiej podstawie udział członków samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych w organizowanych przez nie szkoleniach należy traktować jako uzyskanie korzyści, co wiązałoby się z koniecznością odprowadzania od niej przez wyżej wymienione osoby podatku dochodowego? Tak brzmiało pytanie. Mogę powiedzieć, że z ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych w gruncie rzeczy wynika, że przynależność pielęgniarek i położnych do tego samorządu jest obowiązkowa, w związku z tym także obowiązkowo opłacają one składki. Jednak na majątek i dochody izby pielęgniarek i położnych składają się nie tylko składki płacone przez pielęgniarki i położne, ale również zapisy, darowizny, dotacje, wpływy z działalności gospodarczej.

    Szkolenia są finansowane zatem nie tylko ze środków pochodzących ze składek członkowskich pielęgniarek i położnych, przy czym w uchwalanych corocznie regulaminach może być odrębnie kształtowany sposób wsparcia pielęgniarki czy położnej podnoszącej kwalifikacje zawodowe. Te regulaminy, zresztą bardzo różne w poszczególnych izbach, przewidują skierowanie na nieodpłatne szkolenie albo ubieganie się przez pielęgniarkę czy położną o refundację poniesionych z tego tytułu kosztów. Te rozwiązania są naprawdę bardzo różne.

    Jeśli chodzi o ustawę o PIT, to ona zwalnia z opodatkowania VAT-em świadczeń przyznawanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę, jeśli są to wydatki na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, natomiast nie przewiduje, to zła wiadomość z punktu widzenia, rozumiem, intencji także pana posła, zwolnienia nieodpłatnych szkoleń czy też kwoty refundacji otrzymanych od organizacji samorządu zawodowego. Wartość nieodpłatnego szkolenia, jak i refundacji stanowi zatem przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    Wydaje mi się, że w sytuacji - to jest sugestia, wskazanie potencjalnego rozwiązania - gdyby z ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych wynikało, że koszty nieodpłatnych szkoleń lub refundacja pokrywane były ze składek członkowskich do wysokości opłacanych składek przez daną pielęgniarkę czy położną, to wtedy nie występowałaby korzyść majątkowa podlegająca opodatkowaniu w tej części, która pochodziłaby z opodatkowanych wcześniej składek. W konsekwencji nie mielibyśmy tutaj przychodu do opodatkowania.

    I ostatnia część pytania, które wskazuje, że to minister finansów powinien znaleźć rozwiązanie. Pytanie brzmi: Czy w przypadku istnienia konieczności odprowadzania podatku dochodowego od bezpłatnych szkoleń ministerstwo mogłoby rozważyć zwolnienie pielęgniarek i położnych o niskim dochodzie z tego podatku? Muszę powiedzieć, że nie wyobrażam sobie takiego rozwiązania, ponieważ tak na dobrą sprawę to nie jest jedyny samorząd, jak i to niejedyna profesja, której funkcjonowanie wymaga kształcenia i doskonalenia zawodowego. Wprowadzenie wobec tego odrębnej regulacji, która zwalniałaby z opodatkowania VAT-em świadczeń z tytułu szkoleń otrzymywanych jedynie przez pielęgniarki i położne uzyskujące niskie dochody, nie wydaje nam się jeszcze możliwe. Jeśli zdecydowalibyśmy się na taką regulację, to trzeba byłoby obejmować nią praktycznie wszystkie osoby korzystające z nieodpłatnych szkoleń znajdujące się w podobnej sytuacji. Te grupy zawodowe to na przykład nauczyciele, prawnicy, ale też lekarze. W 2004 r. ustawodawca wycofał się z tego typu ulg i zwolnień i nie wydaje nam się, żebyśmy w dzisiejszej sytuacji mogli do nich wracać. Dziękuję bardzo.


9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Janusz Cichoń:

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Pośle! W gruncie rzeczy odpowiedziałem na to pytanie, choć pierwsza część tego dodatkowego pytania pewnie powinna uzyskać odpowiedź. Jeśli chodzi o CIT, potwierdzam tylko, że rzeczywiście oznacza to konieczność wystawienia CIT-u - przepraszam - PIT-u tym pielęgniarkom, które ze szkolenia korzystały. Natomiast co do kwestii potencjalnego unikania opodatkowania polecam rozważenie rozwiązania, czyli zmian w ustawie o samorządzie pielęgniarek. Potencjalnie, jeśli dokonalibyśmy zmian wskazujących na to, że szkolenia są pokrywane ze składek pielęgniarek, w tej części można byłoby mówić o zwolnieniu z opodatkowania. To jest kwestia do rozważenia, na takie rozwiązanie gotowi bylibyśmy przystać. Dziękuję bardzo.



Poseł Janusz Cichoń - Zapytanie z dnia 20 marca 2014 roku.


30 wyświetleń

Zobacz także: