Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Janusz Cichoń:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panowie Posłowie! Wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej, pewnie wszyscy o tym wiemy, ale żebyśmy mieli pełny obraz, powiem, że wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej w sprawie derogacji w tej sprawie w listopadzie ubiegłego roku. Po czym Komisja Europejska wytknęła nam pewne uchybienia związane z możliwością dokonywania odliczeń. Chodziło tutaj o pełne odliczenie od zakupów, eksploatacji także samochodów służących wyłącznie do celów działalności gospodarczej.

    Tak naprawdę derogacja dotyczy możliwości stosowania ograniczenia odliczania podatku z tytułu nabycia samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie do 3,5 t wykorzystywanych do celów mieszanych, czyli i do działalności gospodarczej, i do celów prywatnych.

    Potrzeba poszukania takiego rozwiązania wynika z faktu, że także sami prowadzący działalność gospodarczą mają kłopot z rozliczeniem, z tym, w jakim stopniu pojazdy wykorzystywane równocześnie do celów służbowych i prywatnych mają być rozliczane, jeśli chodzi o VAT. To sprzyjało w gruncie rzeczy, sprzyja na dobrą sprawę nadużyciom, jeśli chodzi o rozliczenia VAT. Nadużycia polegają na nieuzasadnionym odliczaniu tego podatku albo uchylaniu się wręcz od opodatkowania. Utrudnienia dotyczą także prowadzenia dokumentacji.

    Stąd próba wprowadzenia prostych, czytelnych zasad odliczania podatku VAT z tytułu wydatków związanych z takimi pojazdami, czyli pojazdami, które są wykorzystywane i w celach prywatnych, i w celach prowadzenia działalności gospodarczej. Pełne odliczenie będzie możliwe w przypadku pojazdów, które służą wyłącznie działalności gospodarczej.

    Jeśli chodzi o kwestie ograniczeń, to warto zwrócić uwagę na to, że ostatecznie nasze propozycje... Decyzja Rady Europejskiej, mamy nadzieję, zapadnie 18 grudnia. W tej chwili jest już projekt decyzji. My w oparciu o ten projekt decyzji przygotowaliśmy projekt ustawy. Wobec tego nad tym projektem ustawy będziemy procedować w trybie pilnym. Mamy nadzieję, że ta ustawa wejdzie w życie w niedługim czasie. Realnie oceniając sytuację, można powiedzieć, iż data 1 lutego wydaje się osiągalna. To nie oznacza, że będziemy mieli lukę prawną, bo na ten czas, do chwili uchwalenia ustawy przez Sejm, Senat, a ostatecznie do chwili podpisania także przez prezydenta, będziemy mieli sytuację, w której wracamy do stosowania przepisów obowiązujących przed uzyskaniem derogacji, której czas obowiązywania się kończy. Chodzi o stan prawny z roku 2010, tak więc w tym czasie będą działać przepisy, o których panowie mówicie.

    (Poseł Krzysztof Kłosowski: Przez miesiąc będzie możliwość odliczenia podatku.)

    Tak, jeśli chodzi o pojazdy z tzw. kratką, przez miesiąc będzie możliwość odliczenia pełnego podatku.

    Przypomnę, że w listopadzie ubiegłego roku zwróciliśmy się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o derogację. Uzgodnienia trwały. W czerwcu przekazaliśmy uzupełniony, poprawiony wniosek. Jak mówię, projekt decyzji - 3 grudnia. Rada powinna podjąć decyzję 18 grudnia. Już na podstawie projektu decyzji przygotowaliśmy projekt ustawy. Tyle mam do powiedzenia w tej sprawie na tym etapie. Dziękuję bardzo.


10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Janusz Cichoń:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panowie Posłowie! Panie Pośle!

    (Poseł Krystyna Łybacka: Są tu nie tylko panowie posłowie.)

    Bardzo przepraszam panią poseł. Zwracałem się do pytających, odpowiadam na to pytanie panom, ale rozumiem, że odpowiedź trafia do wszystkich, także do pań.

    Wicemarszałek Eugeniusz Tomasz Grzeszczak:

    Pan minister ustosunkował się do słusznej uwagi pani poseł.

    Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Janusz Cichoń:

    Wobec tego jeszcze raz przepraszam.

    Szczególne zasady, jeśli chodzi o rozliczanie VAT przy zakupie i eksploatacji samochodów, nie obowiązują tylko w trzech krajach Unii Europejskiej. Większość krajów europejskich stosuje szczególne zasady. Mogę powiedzieć, że są one bardzo podobne do tych, które my proponujemy w związku z derogacją. Przypomnę, że proponujemy możliwość odliczania pełnego podatku VAT przy zakupie i eksploatacji, także przy zakupie paliwa, jeśli chodzi o samochody służące wyłącznie do celów gospodarczych. Natomiast w odniesieniu do samochodów, które będą służyły do celów prywatnych i prowadzenia działalności gospodarczej, proponujemy rozwiązanie w formule 50:50:50, co oznacza możliwość odliczenia 50% wysokości podatku VAT, jeśli chodzi o zakup, bez górnej granicy - tu mieliśmy spór z Komisją Europejską - możliwość odliczenia 50% wartości zakupu paliwa i możliwość odliczenia 50% kosztów serwisowania samochodu. Podobne zasady obowiązują w większości krajów europejskich. Jak mówiłem, tylko w trzech krajach, czyli w Finlandii, Czechach i Luksemburgu, takich rozwiązań nie ma. Dziękuję bardzo.



Poseł Janusz Cichoń - Zapytanie z dnia 12 grudnia 2013 roku.


44 wyświetleń

Zobacz także: