Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Janusz Cichoń:

    Szanowny Panie Marszałku! Pani Poseł! Zgodnie z art. 288 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dyrektywa jest aktem prawa unijnego, który wymaga transpozycji do krajowego porządku prawnego. Natomiast rozporządzenie jest aktem prawa unijnego, który jest bezpośrednio stosowany i w zasadzie nie podlega implementacji. Co więcej, zgodnie z art. 291 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej rząd Rzeczypospolitej Polskiej jest zobowiązany do pełnej transpozycji prawa europejskiego do prawa krajowego i w gruncie rzeczy rząd wobec tego planuje dokonanie pełnej implementacji dyrektywy wchodzącej w skład pakietu CRD IV i rozporządzenia CRR.

    Jeśli chodzi o warunki - to drugie pytanie - to jeśli wszyscy uczestnicy zrzeszenia, tj. zarówno banki spółdzielcze, jak i bank zrzeszający, będą indywidualnie wypełniali normy nadzorcze, to będzie możliwe funkcjonowanie zrzeszeń na obecnych zasadach. Należy jednak zauważyć, że zrzeszenia funkcjonujące na obecnych zasadach nie posiadają silnych mechanizmów zabezpieczających oraz mogą nie spełniać przyszłych norm płynności - tutaj podzielamy obawy pani poseł. Spełnianie nowych norm płynności przy obecnych warunkach funkcjonowania zrzeszeń będzie swego rodzaju wyzwaniem dla banków zrzeszających, które przejmują od banków zrzeszonych znaczną część ryzyka biznesowego i są traktowane jako stabilne źródło przychodów odsetkowych. Projekt rozporządzenia CRR przewiduje bowiem wprowadzenie w 2015 r. normy płynności krótkoterminowej, która będzie obligować instytucje kredytowe do ciągłego posiadania wysokiej jakości płynnych aktywów w ilości wystarczającej do pokrycia odpływów gotówkowych w ciągu kolejnych 30 dni kalendarzowych. W tym kontekście należy wskazać, że system lokowania nadwyżek płynności przez banki spółdzielcze w bankach zrzeszających jest rozwiązaniem specyficznym dla Polski i unijne regulacje nie odnoszą się do niego. Pewnym ułatwieniem dla banków spółdzielczych, którego wprowadzenie jest już przewidziane w projekcie rozporządzenia, będzie możliwość spełnienia normy na bazie grupowej. W tym celu wymagane będzie zrzeszanie się w ramach systemu ochrony instytucjonalnej i powołanie grup płynnościowych. Wobec tego konieczna wydaje się zmiana zasad funkcjonowania zrzeszeń w kierunku stworzenia silnych mechanizmów gwarantujących płynność i wypłacalność uczestników albo przynajmniej wzmocnienia integracji zrzeszeń - integracji oznaczającej m.in. wdrożenie zasad zarządzania płynnością, ustanowienie mechanizmów pomocowych czy wprowadzenie minimum depozytowego oraz zmianę podejścia do zasilenia kapitałowego.

    Warto zwrócić uwagę, że Ministerstwo Finansów, dostrzegając problemy, także wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska bankowości spółdzielczej, powołało grupę roboczą, której zadaniem ma być opracowanie ostatecznego kształtu projektu ustawy nowelizującej, m.in. ustawę o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających. Członkami tej grupy są zarówno przedstawiciele dwóch działających w Polsce zrzeszeń banków spółdzielczych, jak i reprezentanci Związku Banków Polskich, Krajowego Związku Banków Spółdzielczych, Związku Rewizyjnego Banków Spółdzielczych. W spotkaniach roboczych uczestniczą też przedstawiciele Komisji Nadzoru Finansowego, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i Narodowego Banku Polskiego.

    W toku prac zgłoszono szereg różnych propozycji, złożono prawie kompletne, zaawansowane projekty ustaw. Rozwiązania te przetworzyliśmy i na ich bazie przygotowaliśmy w Ministerstwie Finansów kompleksowy, naszym zdaniem kompromisowy projekt ustawy, który był przedmiotem dyskusji na ostatnim posiedzeniu tej grupy. To posiedzenie odbyło się 10 maja. Daliśmy sobie jeszcze czas na złożenie poprawek i uwag legislacyjnych. Wpływają one w tej chwili do Ministerstwa Finansów, analizujemy je. W najbliższym czasie, mam nadzieję, zaczniemy dyskutować nad projektem ustawy, który trafi do Sejmu. Stworzy on warunki do tego, aby banki spółdzielcze mogły w tych zmienionych okolicznościach kontynuować swoją misję. Dziękuję.



Poseł Janusz Cichoń - Zapytanie z dnia 13 czerwca 2013 roku.


65 wyświetleń

Zobacz także: