Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Dnia 27 maja 2014 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła wiele nowych rozwiązań. Niektóre z nich odpowiadają na brak mobilności terytorialnej osób bezrobotnych. Temu celowi służy np. bon zatrudnieniowy. Inne odpowiadają na indywidualne potrzeby szkoleniowe osób bezrobotnych - np. bon szkoleniowy.

    Z informacji, które posiadam, wynika, że nowe formy pomocy wprowadzone wymienioną ustawą z 14 marca 2014 r. nie zostały zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednocześnie wskazać należy, że ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje szereg zwolnień dotyczących elementów wsparcia bezrobotnych i poszukujących pracy, przyznawanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jest to rozwiązanie stałe. Dodatkowo Ordynacja podatkowa przewiduje rozwiązania czasowe. Na podstawie ww. przepisu minister właściwy ds. finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatników zaniechać w całości lub w części poboru podatku. Brak zwolnienia z opodatkowania nowo wprowadzonych form wsparcia stawia osoby bezrobotne w wyjątkowo trudnej sytuacji, albowiem będą one musiały dopłacać do pomocy udzielonej im przez państwo.

    W tej sytuacji chciałabym zadać następujące pytanie: Czy wzorem lat ubiegłych, począwszy od 2014 r. i w latach następnych, przewiduje się wprowadzenie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od wartości wszystkich nowo wprowadzonych form wsparcia osób bezrobotnych? Dziękuję.


10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Janusz Cichoń:

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Pani Poseł! Zapewniam, że nikt, żaden bezrobotny nie będzie musiał dopłacać do budżetu państwa ani odprowadzać podatku od otrzymywanych świadczeń. Warto natomiast zwrócić uwagę na to, że rozwiązania, o których pani mówi, dotyczą też pracodawców, bo mogą oni otrzymać tzw. bony zatrudnieniowe. Chodzi o rozwiązania, w ramach których mogą oni prowadzić świadczenia aktywizujące, a te bony sprowadzają się do refundacji składek na ubezpieczenia społeczne dla bezrobotnych, a także do dofinansowania wynagrodzeń tych bezrobotnych, mówimy tu o bezrobotnych do 30. roku życia i takich, którzy mają powyżej 50 lat.

    Taki bon jest przyznawany przez starostę i siłą rzeczy tak naprawdę wiąże się z przychodem po stronie pracodawcy, ponieważ stanowi gwarancję refundacji części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne w związku z zatrudnieniem bezrobotnego. Wobec tego będzie to przychód pracodawcy. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca będzie obowiązany do zapłaty podatku w związku z realizacją tego bonu, bo to dotyczy, jak już mówiłem, części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne. Przecież pracodawca poniesie w związku z tym wydatki z tytułu wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne, wobec czego będziemy mieli tutaj do czynienia z pewną neutralnością po stronie podatkowej, bo te otrzymane świadczenia będą równe kosztom, które poniesie on w związku z zatrudnieniem bezrobotnego. I w gruncie rzeczy, jeśli chodzi o świadczenia otrzymywane przez przedsiębiorców, to wszystkie one działają w podobnej formule, są w gruncie rzeczy neutralne podatkowo.

    Natomiast jeśli chodzi o osoby bezrobotne - i to, jak rozumiem, jest clou problemu - to rzeczywiście mamy do czynienia z nowym rozwiązaniem. Liczymy na to, że rzeczywiście będzie ono bardzo efektywne, poprawi efektowność służb zatrudnieniowych i ograniczy bezrobocie, zwłaszcza wśród tych, którym jest ono dedykowane, czyli wśród ludzi młodych i ludzi w wieku powyżej 50. roku życia.

    Dokonaliśmy analizy ustawy. Tak naprawdę nie zostało to zapisane wprost, jeśli chodzi o zwolnienie podatkowe, natomiast sygnalizowaliśmy to, zresztą od jakiegoś czasu, także Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej. Musimy przeanalizować te dokumenty pod kątem tego, na ile te nowe rozwiązania mieszczą się w dzisiejszych przepisach, a na ile potrzebne będzie przygotowanie stosownego rozporządzenia. Jesteśmy w tej chwili na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych, wobec czego wydamy takie rozporządzenie.

    Warto też zwrócić uwagę na to, że termin, o którym tutaj mówimy, to tak naprawdę 30 kwietnia, i osoby, które korzystają z tego bonu, ci bezrobotni, praktycznie rzecz biorąc, dzisiaj nie mają żadnych zobowiązań podatkowych. Termin rozliczenia podatkowego to 30 kwietnia i do tego czasu powinniśmy wydać rozporządzenie, choć z pewnością zrobimy to jeszcze w tym roku. Dziękuję.


10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka:

    Panie Ministrze! Przyzna pan, że mamy już IV kwartał 2014 r. Ustawa jest z 14 marca 2014 r., weszła w życie 27 maja, mamy nowe rozwiązania. Rzeczywiście w ustawie nie zapisano zwolnień od podatku, ale przecież jest to ustawa rządowa i nim trafiła pod obrady Sejmu, to wszystkie uzgodnienia międzyresortowe były i absolutnie można było o to zadbać.

    Natomiast chciałabym jeszcze raz zadać pytanie: Kiedy takie rozporządzenie może się ukazać? To fakt, że rozliczamy się do końca kwietnia, ale różne osoby rozliczają się bardzo różnie, osoby bezrobotne bardzo często chcą się rozliczyć na początku roku. (Dzwonek) W związku z tym, panie ministrze, pytam: Kiedy będzie takie rozporządzenie?


10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Janusz Cichoń:

    Pani Marszałek! Pani Poseł! Bardzo krótko. Zrobimy to jak najszybciej, deklaruję, że z pewnością do końca listopada, tak żeby sytuacja była klarowna i czysta nawet dla tych, którzy będą chcieli się rozliczyć z fiskusem już 1 stycznia. Dziękuję bardzo.



Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Urszula Augustyn - pytanie z 21 października 2014 r.


10 wyświetleń

Zobacz także: