Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Mieczysław Kasprzak:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Otóż problematykę podwójnego opodatkowania w obecnym stanie prawnym reguluje Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu wraz z Protokołem, podpisane w Ottawie 14 maja 2012 r. oraz ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Organ skarbowy, stosując w brzmieniu dosłownym przepis art. 27 ust. 1-8 ustawy o podatku dochodowym, podatek określa w ten sposób, że do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione z tego podatku i od sumy dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1 bez odwołania się do przepisu art. 21 konwencji zwalniającego w całości dochody uzyskane w królestwie Kanady z opodatkowania w Polsce, dokonując w ten sposób de facto podwójnego opodatkowania, co rodzi wątpliwości odnośnie do zasadności postępowania polskich organów skarbowych oraz konstytucyjności przepisu art. 27 ust. 8 pkt 1 ustawy z lipca 1991 r.

    Stąd nasze pytanie, panie ministrze, prosilibyśmy o udzielenie na nie odpowiedzi. Czy obywatel polski mieszkający na stałe w Polsce, który uzyskuje świadczenie emerytalne w Kanadzie, od którego został już odprowadzony podatek w Kanadzie, jest zobowiązany (Dzwonek) do płacenia od tego świadczenia podatku naliczonego w Polsce pomimo podpisania przez obydwa kraje umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania? Dziękuję bardzo.


12 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Janusz Cichoń:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panowie Posłowie! Zgodnie z postanowieniem art. 17 ust. 1 i 2 konwencji, którą pan poseł przywoływał, Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, emerytury powstające w Kanadzie i wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce mogą być opodatkowane zarówno w Polsce, jak w Kanadzie. ˝Zarówno˝ nie oznacza ˝i˝.

    W tej sytuacji w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania będzie miała zastosowanie metoda, o której mowa w art. 21 ust. 1 konwencji oraz w art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli metoda wyłączenia z progresją. Nie można zgodzić się wobec tego ze stwierdzeniem, że art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie odzwierciedla postanowień konwencji.

    W myśl art. 21 ust. 1a konwencji, jeśli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej konwencji może być opodatkowany w Kanadzie, Polska zwolni taki dochód z opodatkowania. Jednocześnie w myśl art. 21 ust. 1c konwencji, jeśli zgodnie z jakimkolwiek postanowieniem niniejszej konwencji dochód uzyskany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce jest zwolniony z opodatkowania w Polsce, wówczas Polska może przy obliczeniu kwoty podatku od pozostałego dochodu takiej osoby uwzględnić zwolniony dochód. Przepis art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zatem zgodny z postanowieniami art. 21 ust. 1a i 1c konwencji.

    Reasumując, powiem, że w praktyce oznacza to, iż dochody uzyskane w Kanadzie nie podlegają podwójnemu opodatkowaniu. Dochód osiągnięty w Kanadzie, nawet zwolniony z opodatkowania na podstawie konwencji, jest bowiem w Polsce wyłączony z podstawy opodatkowania. Dochód ten może być jednak, i jest, brany pod uwagę przy wyliczeniu stopy procentowej, którą stosuje się do pozostałego dochodu podlegającego opodatkowaniu. A więc jeśli podatnik uzyskuje inne dochody w Polsce, to te dochody podlegają opodatkowaniu, a stawka podatkowa ustalana jest w oparciu o łączne dochody, które on uzyskuje. To nie oznacza podwójnego opodatkowania dochodu, który uzyskał w Kanadzie, czyli kanadyjskiej emerytury. Dziękuję bardzo.

    (Poseł Mieczysław Kasprzak: Dziękuję bardzo, panie ministrze.)


12 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Mieczysław Kasprzak:

    Przepraszam, panie marszałku.

    Dziękuję panu ministrowi za to wyjaśnienie.

    Do mnie zwróciła się dość duża kancelaria notarialna, która zauważyła ten problem. Widocznie występowały jakieś wątpliwości w interpretacji urzędów skarbowych. Rozumiem to jednoznacznie: jeżeli ktoś zapłacił podatek w Kanadzie, nie podlega podwójnemu opodatkowaniu. Oczywiście jego dochód tam uzyskany wlicza się do skali podatkowej. Ale nie ma takiej możliwości, nie ma takich precedensów, żeby drugi raz naliczany był podatek od tych dochodów.

    Przekażę tę informację zainteresowanym osobom w tej kancelarii notarialnej. Być może nastąpiło jakieś nieporozumienie, bo to, co powiedział pan minister, jest jasne i czytelne. Dziękuję bardzo.



Jan Łopata - pytanie z 28 sierpnia 2014 r.


24 wyświetleń

Zobacz także: