Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego (druki nr 292 i 401).


Poseł Piotr Zgorzelski:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Posłanki i Panowie Posłowie! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego mam zaszczyt przedstawić opinię o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Projekt ów zawarty jest w druku sejmowym nr 292.

    Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego opowiada się za przyjęciem projektu ustawy. Uważamy projektowane zmiany za pozytywne. Należy przy tym odnieść się do kilku kwestii. Zwróćmy uwagę na zaangażowanie samorządów terytorialnych związane z propozycją zmiany ustawy, gdyż to właśnie na władzach samorządowych spoczywają obowiązki nią nałożone.

    Zaakcentuję kilka kwestii, przede wszystkim kwestię terminu, w którym starostowie przekażą odpowiednim organom wykaz prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa. Początkowe rozwiązanie zakładało termin sześciomiesięczny, który okazał się niewystarczający. Zmieniony nowelizacją ustawy z dnia 30 maja 2008 r. do 18 miesięcy również, jak wynika z analizy, nie zapewnił prawidłowej realizacji obowiązku wynikającego z art. 1 ustawy. Niepełna realizacja obowiązków wynikających z ustawy stanowi wystarczającą przesłankę dla podjęcia nowelizacji. Projektowany termin 66 miesięcy pozwoli na sporządzenie kompletnego wykazu, czyli takiego, który jest zgodny z ewidencją gruntów i budynków oraz z obowiązującymi zasobami nieruchomości prowadzonymi przez reprezentantów sektora publicznego.

    Pozytywną zmianą jest także wprowadzenie sposobu przekazywania danych przez starostów i wojewodów za pomocą i z wykorzystaniem infrastruktury teleinformatycznej systemu Integrującej Platformy Elektronicznej, co wyraźnie wpływa na przyspieszenie całego procesu. Powyższe rozwiązanie usprawni pracę głównego geodety kraju przy uzupełnianiu pełnego krajowego zestawienia. Za ważne należy także uznać wprowadzenie możliwości żądania uzupełnienia niekompletnych planów przez wojewodów oraz głównego geodetę kraju. Zmianie uległ także organ koordynujący prace nad krajowym zestawieniem zbiorczym. Dotychczas obowiązki i kompetencje w tym zakresie wykonywał minister właściwy ds. administracji publicznej. Projektowana ustawa powierza je głównemu geodecie kraju, który zarządza wspomnianą w projekcie infrastrukturą teleinformatyczną. Rozwiązanie to wpłynie w znacznym stopniu na uproszczenie i przyspieszenie procesu realizacji założeń ustawy.

    Proponuje się również zmianę w zakresie realizacji obowiązku sprawozdawczości dotyczącej składania należytych wniosków we właściwych sądach rejonowych oraz kontroli realizacji tego obowiązku. Brak dopełnienia wymaganych procedur obliguje wojewodę do zawiadomienia właściwego organu sprawującego nadzór nad działalnością organu dopuszczającego się uchybienia. Uznajemy to za rozwiązanie pozytywne, motywujące do prawidłowego i terminowego składania wymaganych dokumentów w sądach rejonowych. Projektodawca, wprowadzając obowiązek przedstawiania informacji o krajowym zestawieniu zbiorczym, przewiduje termin zakończenia realizacji założeń ustawy do dnia 15 stycznia 2014 r., z możliwością przedłużenia go dla nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym do początku 2015 r. Uznajemy te terminy za wystarczające do całościowego sporządzenia wykazu prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego.

    Reasumując, należy podkreślić, że proponowane zmiany uzyskały pozytywną opinię organizacji samorządowych, zatem Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego opowiada się za przyjęciem projektu ustawy o zmianie ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Dziękuję.



Poseł Piotr Zgorzelski - Wystąpienie z dnia 23 maja 2012 roku.


45 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Piotr Zgorzelski - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Piotr Zgorzelski - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Piotr Zgorzelski - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Piotr Zgorzelski - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy