Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

19 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym (druk nr 356).


Poseł Marzena Okła-Drewnowicz:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska przedstawić projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym.

    Projekt ustawy przewiduje zmianę art. 28g ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Zmiana zakłada rozszerzenie katalogu przeszkód w wykonywaniu zadań i kompetencji wójta, burmistrza, prezydenta miasta, które są podstawą przejęcia zadań i kompetencji przez zastępcę wójta, o zastosowanie środka zapobiegawczego przewidzianego w art. 276 Kodeksu postępowania karnego.

    Obecnie na podstawie art. 28g wyżej wymienionej ustawy zastępca bądź pierwszy zastępca, oczywiście w sytuacji gdy jest ich kilku, przejmuje obowiązki wójta wyłącznie wtedy, gdy jest on tymczasowo aresztowany, odbywa karę aresztu lub pozbawienia wolności za przestępstwo nieumyślne, albo jest niezdolny do pracy z powodu choroby trwającej powyżej 30 dni. W przypadku przemijającej przeszkody w wykonywaniu zadań przez wójta, burmistrza, prezydenta dochodzi do przejęcia kompetencji wójta z mocy ustawy bez konieczności wydawania jakichkolwiek upoważnień, z równoczesnym zawieszeniem jego mandatu. Co warte podkreślenia, substytucja nie polega na tym, że następuje zmiana na stanowisku wójta, a jedynie przejęcie jego kompetencji. Natomiast we wskazanym przepisie, który jest zbudowany enumeratywnie, nie wymieniono środka zapobiegawczego w postaci zawieszenia w wykonywaniu czynności służbowych.

    W związku z powyższym, w sytuacji gdy w danym samorządzie gminnym wobec wójta, burmistrza, prezydenta zastosowano środek zapobiegawczy przez prokuraturę bądź też sąd, nie ma możliwości, żeby zastępca wójta, burmistrza, prezydenta przejął jego kompetencje. Jest to też o tyle trudne i skomplikowane, że w tej sytuacji, gdy nie ma również zastępcy, nawet wojewoda nie może wystąpić z wnioskiem o pełnomocnika. Uzupełniając tak naprawdę brakującą przesłankę, dajemy możliwość, aby w sytuacji zawieszenia wójta, burmistrza, prezydenta w wykonywaniu czynności służbowych przez prokuratora czy też sędziego albo jego kompetencje przejął zastępca, albo, w sytuacji gdy go nie ma, wojewoda mógł skierować wniosek o pełnomocnika.

    Dlatego też w imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska rekomenduję skierowanie tej nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym do dalszych prac, do drugiego czytania we właściwych komisjach. Dziękuję.



Poseł Marzena Okła-Drewnowicz - Wystąpienie z dnia 27 kwietnia 2012 roku.


47 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Marzena Okła-Drewnowicz - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marzena Okła-Drewnowicz - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marzena Okła-Drewnowicz - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy