Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

42 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (druki nr 17 i 1086).


Poseł Sprawozdawca Marzena Okła-Drewnowicz:

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu komisji przedstawić sprawozdanie o obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, druk nr 17.

    Istotą projektu ustawy jest umożliwienie przejścia na emeryturę finansowaną z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego osobom, które mają okres składkowy wynoszący co najmniej 35 lat w przypadku kobiet i co najmniej 40 lat w przypadku mężczyzn. Ponadto zróżnicowanie wysokości stażu pracy w przypadku kobiet i mężczyzn wynika z faktu, iż do 30 grudnia 1998 r. do okresów składkowych nie wliczano urlopów wychowawczych ani innych okresów, podczas których kobiety nie pracowały z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem. Zdaniem wnioskodawców okresy te powinny być traktowane tak jak okresy składkowe.

    Uchwalenie projektowanej nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie będzie wiązało się z koniecznością wydawania nowych ani zmiany istniejących aktów prawnych. Prawo Unii Europejskiej nie obejmuje swym zakresem przedmiotu projektowanej regulacji.

    Przedmiotowy projekt został skierowany do Rady Nadzorczej ZUS oraz prezesa ZUS. Prezes ZUS zwrócił uwagę na fakt, iż emerytury te mogłyby być bardzo niskie. Stanowisko Rady Ministrów wobec tego projektu było negatywne.

    Podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w dniu 6 lutego 2013 r. pojawiały się oczywiście bardzo różne głosy, m.in. przedstawicielka Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych stwierdziła, że projekt ten mimo upływu długiego czasu od momentu złożenia nie stracił na aktualności. Z drugiej strony pojawiały się głosy ze strony przedstawiciela Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, iż jest zupełnie odwrotnie, ponieważ te 3 lata, które upłynęły od czasu złożenia projektu, są bardzo znaczące, gdyż od tego czasu zmienił się stan prawny, ponieważ wiek emerytalny będzie zbliżał się do granicy 67 lat.

    Pojawiały się również takie opinie, że gdyby ten projekt został przyjęty, oznaczałoby to, że dana osoba, kobieta lub mężczyzna, otrzymywałaby świadczenie z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ale równocześnie, jeżeli byłaby członkiem otwartego funduszu emerytalnego, kapitał tej osoby, jej składka w ogóle nie byłaby, że tak powiem, przeliczana. Wskazywałoby to również, że wtedy ich świadczenia mogłyby być niższe niż najniższe, a więc w efekcie budżet państwa musiałby dopłacać do tych najniższych świadczeń, po czym te osoby, gdyby doszły do tego wieku uprawniającego do wypłaty emerytur kapitałowych, otrzymywałyby dodatkowe pieniądze.

    W związku z powyższym pojawił się wniosek o odrzucenie tego projektu ustawy, a właściwie pojawiły się dwa wnioski: pierwszy o skierowanie do podkomisji w celu prowadzenia dalszych prac, a drugi o odrzucenie projektu. Z uwagi na fakt, iż wniosek o odrzucenie projektu był oczywiście wnioskiem dalej idącym, poddano go pod głosowanie. Przy 17 głosach za przyjęciem wniosku o odrzucenie projektu i 11 głosach przeciwnych projekt ten został przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny odrzucony. Dziękuję.



Poseł Marzena Okła-Drewnowicz - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych


23 wyświetleń

Zobacz także: