Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

43 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1034 i 3020).


Poseł Sprawozdawca Marzena Okła-Drewnowicz:

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Po raz kolejny dzisiejszego wieczoru mam zaszczyt przedstawić stanowisko Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, tym razem wobec projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, druk nr 1034.

    Celem projektowanej ustawy jest wprowadzenie zasady, że w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i prawa do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, emerytury rolniczej, wojskowej, policyjnej, renty z tytułu niezdolności do pracy, wojskowej renty inwalidzkiej albo policyjnej renty inwalidzkiej wypłacać się będzie jedno świadczenie w całości, a drugie w wysokości 25% tego świadczenia. Wnioskodawcy proponują osiąganie docelowego wskaźnika 25% w kilku etapach. W pierwszym roku obowiązywania ustawy wskaźnik 10%, a następnie zwiększanie go w kolejnych latach o 5%. Model docelowy ma być osiągnięty 1 marca 2016 r.

    Podczas prac komisji pojawiły się głosy powołujące się na uwagi m.in. Sądu Najwyższego do projektu ustawy, że w polskim prawodawstwie koncepcja renty rodzinnej jako świadczenia zastępującego utracone środki utrzymania dostarczane przez żywiciela osobie mającej prawo do pozostawania na cudzym utrzymaniu nie daje się pogodzić z prawem tej osoby do własnego świadczenia. Dopuszczenie łączenia obu świadczeń musiałoby oznaczać obowiązek organu rentowego dostarczania środków utrzymania, wypłacania renty rodzinnej także osobie posiadającej własne środki do życia. Dzisiaj jest możliwość wybierania większego świadczenia, ale jednego. Oczywiście oznaczałoby to zwiększenie wydatków z budżetu państwa. Pojawiały się również takie głosy, że corocznie jest dokonywana waloryzacja, nawet w ostatnich latach, z uwagi np. na to, że są osoby, emeryci pobierający naprawdę niskie świadczenia. Ta waloryzacja po raz pierwszy była kwotowa, a później kwotowo-procentowa.

    W związku z powyższym na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny został zgłoszony wniosek o odrzucenie tego projektu ustawy. Komisja podjęła taką decyzję, a więc odrzuciła niniejszy projekt ustawy. Bardzo dziękuję. (Oklaski)



Poseł Marzena Okła-Drewnowicz - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw


116 wyświetleń

Zobacz także: