Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

14 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o:
  1) rządowym projekcie ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów,
  2) poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych
   (druki nr 2252, 1766, 1767 i 2278).


Poseł Marzena Okła-Drewnowicz:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec projektu ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Tak jak powiedział pan przewodniczący Piechota, jest to wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 grudnia 2013 r.

    Ustawa określa warunki oraz zasady ustalania i przyznawania zasiłków dla opiekunów, które mają przysługiwać w wysokości 520 zł miesięcznie. Zasiłek ten wraz z odsetkami ma przysługiwać za okres zarówno od dnia 1 lipca 2013 r. do dnia poprzedzającego dzień wejścia w życie ustawy, jak i od dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli osoba będzie spełniała warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego określone w przepisach ustawy o świadczeniach rodzinnych obowiązującej na koniec grudnia 2012 r.

    W trakcie dyskusji, która miała miejsce również w komisji, wczoraj w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, podnoszona była kwestia między innymi właśnie wysokości świadczenia, właściwie tego zasiłku dla opiekunów, kwoty 520 zł. Zwracaliśmy uwagę na to, że osoby niepełnosprawne, które wymagają pomocy osoby drugiej, miały większe szanse, większe możliwości, aby w swoim życiu wypracować własne świadczenie. Często mają emerytury, renty, które są corocznie waloryzowane. Mają również, najczęściej z ZUS, dodatki pielęgnacyjne, które są wyższe od zasiłku pielęgnacyjnego.

    Natomiast w przypadku opiekunów dzieci, dorosłych szanse na wypracowanie własnego świadczenia są dużo mniejsze, bo w sytuacji kiedy rodzi się dziecko niepełnosprawne, nie ma możliwości wypracowania własnego świadczenia. Stąd wynika właśnie to zróżnicowanie: kwota dla osób opiekujących się dziećmi niepełnosprawnymi i kwota dla osób opiekujących się dorosłymi osobami niepełnosprawnymi, choć zarówno w przypadku opieki nad dziećmi, jak i w przypadku opieki nad osobami dorosłymi oprócz świadczeń finansowych jest cały wachlarz usług opiekuńczych, instytucjonalnych, o których mówiliśmy w czasie pierwszego czytania, jak również na posiedzeniu komisji.

    Na posiedzeniu komisji również opiekunowie osób niepełnosprawnych zabierali głos w tej szczególnej kwestii, o której mówił także pan przewodniczący, a więc w kwestii dotyczącej tego, że zgodnie z tym pierwotnym przedłożeniem nie będą mogli być objęci wypłatą zasiłku dla opiekunów, ponieważ to pierwotne przedłożenie zakładało wypłatę właśnie od dnia 1 lipca 2013 r. Tymczasem na przykład jedna z pań podniosła kwestię, że orzeczenie dotyczące jej małżonka skończyło się z końcem grudnia i z dniem 1 stycznia nie mogła już ubiegać się o wypłatę na nowych zasadach specjalnego zasiłku opiekuńczego, ponieważ drugim kryterium była rezygnacja z zatrudnienia, a ona wcześniej opiekowała się swoim małżonkiem.

    Dlatego też bardzo wnikliwie i otwarcie przysłuchiwaliśmy się tym wszystkim argumentom, które płynęły z sali na wczorajszym posiedzeniu. Minister pracy i polityki społecznej pan Władysław Kosiniak-Kamysz zobowiązał się, jeśli chodzi o osoby, które utraciły prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, a w nowym okresie, w tym czasie przejściowym, a więc od 1 stycznia do 30 czerwca 2013 r., nie miały prawa, nie miały już możliwości ubiegania się o to, skorzystania ze specjalnego zasiłku opiekuńczego, do tego, aby ten zasiłek im również przysługiwał.

    Dlatego też, panie marszałku, w imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska przedkładam niniejszą poprawkę, tak aby ta zmiana umożliwiała otrzymanie specjalnego zasiłku opiekuńczego właśnie przez te osoby, które utraciły decyzją administracyjną możliwość pobierania świadczenia w okresie od 31 grudnia 2012 r. do 30 czerwca 2013 r. Myślę, że ta zmiana wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych osób, a także jest bardzo rzetelna i naprawdę uczciwa, jeśli chodzi o sytuację, w której znalazły się te osoby.

    Panie Marszałku! Przekazuję niniejszą poprawkę. (Dzwonek) Mam nadzieję, że ta ustawa, a więc wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, łączy się z okresem przejściowym i od 1 stycznia 2015 r. nowe zasady będą już porządkowały kwestie świadczeń dla osób generalnie opiekujących się dziećmi, jak również osobami niepełnosprawnymi, jeśli chodzi o świadczenie opieki i pobieranie z tego tytułu zasiłków. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Marzena Okła-Drewnowicz - Wystąpienie z dnia 03 kwietnia 2014 roku.


110 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Marzena Okła-Drewnowicz - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marzena Okła-Drewnowicz - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marzena Okła-Drewnowicz - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy