Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o poselskim projekcie uchwały w sprawie rozpoczęcia przez Rząd RP renegocjacji pakietu klimatyczno-energetycznego na szczeblu Unii Europejskiej z respektowaniem zobowiązań Stron Konwencji Klimatycznej ONZ i Protokołu z Kioto (druki nr 142 i 251).


Poseł Ludwik Dorn:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Jest oczywiste, że jeśli chodzi o krytyczne oceny dotyczące pakietu klimatyczno-energetycznego, jego zatrważających konsekwencji dla gospodarki polskiej - padało to z tej mównicy - całkowicie je podzielam. Z wielką satysfakcją wysłuchałem tych opinii, oceny tego. Jest to zapowiedź tego, że inicjatywa, której dałem początek, którą podjęła Solidarna Polska, którą obecnie popiera zarówno OPZZ, jak i związek zawodowy ˝Solidarność˝, europejska inicjatywa obywatelska w sprawie zawieszenia pakietu klimatyczno-energetycznego, jeśli chodzi o siły polityczne, ma szansę uzyskać bardzo szerokie poparcie. Wyrażam nadzieję, że ta partia opozycyjna, która z jakichś nieznanych mi powodów cokolwiek przyczyniała się do blokowania różnego rodzaju kontaktów w Parlamencie Europejskim, zejdzie z tej niedobrej drogi.

    Natomiast jeśli chodzi o to, co zrobić ze zgłoszoną przez klub PiS-u, przez pana prof. Jana Szyszkę, uchwałą, to ja proponuję Wysokiej Izbie pewne rozumowanie polityczne. Apeluję, aby cała Wysoka Izba, łącznie z klubami koalicji rządowej Platformy Obywatelskiej i PSL-u, dokonała, jeśli chodzi o negatywne stanowisko komisji, pewnej rewizji - pod wpływem argumentów natury politycznej, bez wycofywania się, bez wytykania tego, bo człowiek jest omylny, gremia kolegialne także mogą się omylić.

    Otóż rozumowanie jest następujące. Oczywiście, jest tak, jak mówił przedstawiciel PSL-u, że być może ta uchwała jest niedoskonała. Ale przecież przekazanie je do ponownych prac w komisji będzie oznaczało, że jest nad czym pracować, a sądzę, że wnioskodawcy będą bardzo otwarci na racjonalne korekty. To, żeby ta uchwała nie została odrzucona w pierwszym czytaniu, tylko żeby leżała w Sejmie i by pracowano nad nią w takim tempie, które ze względów politycznych będzie można regulować, jest - w naszej rozgrywce z Komisją Europejską i najbardziej proklimatycznymi krajami Unii - polityczne i niesłychanie potrzebne.

    To jest tak. Proszę zauważyć, co działo się w Unii po słusznym, mającym, jak rozumiem, najszersze poparcie, zawetowaniu przez polski rząd mapy drogowej do 2050 r. Jak wypowiedziała się pani komisarz Connie Hedegaard, Polska tam sobie może wetować, a my i tak zrobimy swoje. Jest w tej chwili ciągle potężny nacisk, prawda, i w pewnym momencie premierowi, obojętnie, czy to będzie Donald Tusk, czy jakikolwiek inny premier, ministrowi środowiska, obojętnie, czy to będzie pan minister Korolec, czy jakikolwiek inny minister, może być wygodnie powiedzieć tak: Słuchajcie, słuchajcie, ale w moim Sejmie, w moim parlamencie jest nieodrzucony w pierwszym czytaniu projekt uchwały o renegocjacjach. Nie ciśnijcie tutaj za bardzo, bo ja mam za plecami mój parlament, który stanowczo mówi: nie. Ten język w Unii Europejskiej rozumieją. Mam za plecami mój rozwścieklony parlament, moje pole manewru jest tutaj bardzo wąskie. W związku z tym po co wyrzucać, wyjmować nabój z magazynku pistoletu. Niech ten pistolet sobie leży w komisji, a być może na zasadzie pospólnej zgody, na zasadzie pewnej gry będzie możliwa taka oto sytuacja, że na to, że ten nabity pistolet leży w Sejmie, premier lub minister środowiska będzie się mógł powołać. Być może przyjdzie taki czas, że premier, minister ochrony środowiska i Sejm wyciągną ten nabity pistolet z sejfu. To jest elementarne rozumowanie polityczne. W związku z tym wyjdźmy poza rutynę, że jak opozycja coś zgłasza, to żeby postawić rząd w trudnej sytuacji, bo tak zareagowała, jak sądzę, komisja. Tak jest, niestety, więc nie mam specjalnych pretensji, ale proszę uprzejmie o rozważenie tego argumentu. (Dzwonek) To nie jest rozgrywka między rządem a opozycją, to jest sprawa natury państwowej i narodowej, bo nasze narodowe interesy są tutaj zagrożone.

    Klub Solidarna Polska będzie głosować przeciw wnioskowi komisji, co oznacza, że jeżeli wniosek komisji zostanie odrzucony, to uchwała wróci do komisji. W imię interesu narodowego, w imię zrozumienia wspólnej gry całego ciała politycznego, jakim jest Sejm, serdecznie apeluję do innych klubów o głosowanie także przeciw wnioskowi komisji. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Ludwik Dorn - Wystąpienie z dnia 28 marca 2012 roku.


155 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Ludwik Dorn - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o Radzie Dialogu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ludwik Dorn - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kształtowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ludwik Dorn - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ludwik Dorn - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ludwik Dorn - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy