Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o poselskim projekcie uchwały w sprawie rozpoczęcia przez Rząd RP renegocjacji pakietu klimatyczno-energetycznego na szczeblu Unii Europejskiej z respektowaniem zobowiązań Stron Konwencji Klimatycznej ONZ i Protokołu z Kioto (druki nr 142 i 251).


Poseł Marek Gos:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Minister! Chcę przedstawić stanowisko klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego wobec poselskiego projektu uchwały w sprawie rozpoczęcia przez rząd RP renegocjacji pakietu klimatyczno-energetycznego na szczeblu Unii Europejskiej z respektowaniem zobowiązań stron konwencji klimatycznej ONZ i protokołu z Kioto, druk nr 142.

    Chcę wrócić na chwilę do wystąpienia pani poseł sprawozdawcy, która przedstawiła historię prac komisji właściwej do spraw środowiska nad tym projektem. W trakcie prac posiłkowaliśmy się opiniami eksperckimi, wysłuchaliśmy stanowiska rządu w tej sprawie. Pani minister była uprzejma również przedstawić, jak wygląda realizacja porozumień międzynarodowych, na jakim jesteśmy etapie, jakie są dzisiaj problemy i jakie kwestie są do rozstrzygnięcia. Zastanawialiśmy się również, jakie mamy instrumenty prawne, z których można skorzystać, żeby zmienić tego typu stan rzeczy. Moi przedmówcy już informowali Wysoką Izbę o tym, że aby zmieniać ten, ogólnie mówiąc, pakt klimatyczny, trzeba by zmieniać na forum Unii Europejskiej poszczególne akty prawne.

    Z drugiej strony wydaje się, że inicjatywa posłów Prawa i Sprawiedliwości jest dosyć cenna, bo zwraca uwagę na bardzo ważny obszar, przede wszystkim na potrzebę rozliczenia się z podpisanych zobowiązań przez kraje sygnatariusze tych aktów. Okazuje się, że Polska wypełniła swoje zobowiązania, i to z dużą nawiązką, a kraje wysoko rozwinięte, można powiedzieć, starej Unii Europejskiej, niestety w wielu przypadkach tych zobowiązań nie wypełniły. Myślę, że projektodawcy chcieli zwrócić uwagę właśnie na te aspekty, na te nierówności, które dzisiaj występują, na brak wyciągania wniosków i rozliczenia tych, którzy nie spełnili wspólnych porozumień.

    Wydaje się, że zaproponowana formuła podjęcia uchwały, która zobowiązywałaby rząd do renegocjacji tych porozumień międzynarodowych, nie może być przyjęta. Na posiedzeniu komisji wyjaśniliśmy sobie, dlaczego. Zarówno treść tej uchwały, jak i w sposób szczególny uzasadnienie tej uchwały, jak się wydaje, nie licują z dobrymi obyczajami, nie tylko naszymi, parlamentarnymi, ale również, gdy popatrzymy na zachowanie się parlamentu polskiego w stosunku do Unii Europejskiej.

    Stąd powstała inicjatywa - myślę, że bardzo cenna - nad którą będziemy pracować w komisji, skorzystania z pewnej idei, którą podsuwa nam tutaj pan poseł Szyszko, i dopracowania na tyle tego, można powiedzieć, dokumentu, tego projektu, aby rzeczywiście Wysokiej Izbie można było go przedstawić, ale już po stosownych analizach, zarówno prawnych, merytorycznych, jak i ekonomicznych. Miejmy świadomość, że tu też jest duża troska, za co dziękuję kolegom z PiS, o skutki dla polskiej gospodarki obowiązywania składowych aktu klimatycznego, bo myślę, że przede wszystkim w trosce o najbliższe lata ta inicjatywa została przedłożona.

    Szanowni państwo, wszyscy na tej sali, pewnie także większość społeczeństwa wie o tym, jakie są dzisiaj skutki przekroczenia linitu emisji pyłów i gazów, szczególnie w przypadku CO2, ile kosztują zwiększone limity związane z przekroczeniami emisyjnymi i jakie ostatecznie niesie to skutki dla środowiska. Nie będę już rozwijał tego tematu, bo sprawa jest oczywista.

    (Poseł Zbyszek Zaborowski: A dla gospodarki?)

    Szanowni państwo, jeszcze raz podkreślę, że podstawowa idea, która nam wszystkim powinna przyświecać i ona nam przyświeca, jest taka, aby jeszcze raz wrócić do sprawy na posiedzeniu komisji środowiska, wykorzystując tę cenną, jak podkreślam, inicjatywę, rzeczywiście dopracować stanowisko, dopracować treść uchwały, wrócić tu z projektem komisji i przedstawić go Wysokiej Izbie. W związku z tym chcę oświadczyć (Dzwonek), że ja oraz koleżanki i koledzy z Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego będziemy przeciwni przyjęciu przedmiotowej uchwały w tej formie i o tej treści. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 28 marca 2012 roku.


67 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:





Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zdrowiu publicznym

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy



Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o finansowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy