Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zdrowiu publicznym (druk nr 3675).


Poseł Marek Gos:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Pani Minister! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego odnieść się do rządowego projektu ustawy o zdrowiu publicznym opublikowanego w druku nr 3675.

    Rozpoczynamy dziś procedowanie, o czym już była mowa, nad bardzo oczekiwanym i ważnym przedłożeniem, mianowicie nad projektem ustawy o zdrowiu publicznym. Wielu z nas, posłów, ale i bacznych obserwatorów, fachowców z zakresu zdrowia w ogóle czy zdrowia publicznego zadaje sobie pytanie, czy ten projekt spełni nasze oczekiwania, czy jest zapowiedzią tego, szansą na to, że stan zdrowia Polaków i Polek w najbliższej perspektywie się poprawi czy może nie pogorszy, bo biorąc pod uwagę obecne wskaźniki, jeśli chodzi o ten stan zdrowia, ich relację do wskaźników europejskich, można powiedzieć, że dzisiaj wyzwaniem dla nas jest to, aby w przypadku niektórych kategorii te wskaźniki się nie pogarszały, i to też jest ważny cel.

    Wysoki Sejmie! Wielu może zarzucić temu projektowi, że przewiduje za niskie, być może niewystarczające środki finansowe, że niektóre zagadnienia ujęte są zbyt ogólnie, a pewne problemy, mimo zaplanowanych w projekcie działań, nie zostaną do końca rozwiązane. Ale szanowni państwo, miejmy świadomość tego, że jest to pierwsza tego typu próba zmierzenia się z tak wielkimi problemami, z jakimi mamy dziś do czynienia, dotyczącymi jakości żywności, jakości przetworów, nadużywania alkoholu, nikotyny, używek, dopalaczy. Niejednokrotnie zapominamy o tym, aby być aktywnym, uprawiać sport. Krótko mówiąc, nie powinniśmy zapominać o rekreacji, powinniśmy pamiętać o zdrowym stylu życia. Mimo że większość świadomych, dosyć dobrze sytuowanych Polaków zaczyna dostrzegać potrzebę zmiany tego systemu i stylu życia, to jednak jest jeszcze wiele środowisk, które nie zwracają uwagi na ten problem, więc jest to kwestia mentalności, świadomości albo po prostu nie stać ich na wprowadzenie takich zmian, co jest kwestią natury materialnej.

    Chcę wyrazić w imieniu klubu, który reprezentuję, opinię, że jest to bardzo ważne narzędzie, które posłuży do rozwiązania wielu narosłych problemów, jeżeli chodzi o stan zdrowia Polaków, działania związane z profilaktyką i promocją zdrowia, przeciwdziałanie zagrożeniom różnego typu w zakresie zdrowia. Mimo że prawdopodobnie niektóre kwestie trzeba będzie w czasie dalszych prac nad tym projektem dopracować, doprecyzować, mam nadzieję, że zajmie się tym podkomisja, która zostanie powołana, to materiał przygotowany jest w sposób czytelny, powiedziałbym, że przedstawiony jest w takim ujęciu strategicznym i perspektywicznym. Jest to próba połączenia tych wszystkich elementów, które w sposób rozproszony były dotychczas realizowane przez różnych decydentów, przez różne instytucje, różne organizacje. Podjęto próbę pewnego usystematyzowania dotychczas działających programów profilaktycznych, projektów z zakresu zdrowia publicznego, wskazane są również nowe instrumenty, w które wyposaża się zarówno administrację rządową, jak i jednostki organizacyjne tej administracji rządowej czy samorządowej, a także Narodowego Funduszu Zdrowia. Dane są więc kolejne możliwości i źródła, aby wspierać wykonanie części ważnych działań lub podjąć je na nowo, choć może nie tak zasobne i nie w takiej wysokości, jak chcielibyśmy.

    Szanowni państwo, bardzo ważnymi elementami całej tej konstrukcji, tego pomysłu na zdrowie publiczne są Narodowy Program Zdrowia, komitet sterujący czy Rada do spraw Zdrowia Publicznego, które będą stanowić o efektywności całego tego założenia ujętego w formę (Dzwonek) przepisów prawa. Przedłożenie zawiera projekty aktów wykonawczych, przewidziany jest projekt rozporządzenia, a w zasadzie załącznika do rozporządzenia ministra zdrowia, który będzie takim nerwem całego systemu, chodzi o Narodowy Program Zdrowia. Chciałbym zwrócić uwagę na ten element, bo zawiera on dużo informacji, przewidziane są w nim konkretne działania.

    Kończąc swoje wystąpienie, chciałbym w sposób szczególny w imieniu własnym i mojego środowiska politycznego podziękować pani minister Beacie Małeckiej-Liberze za jej wkład w przygotowanie tego dokumentu, bo wiem i jestem o tym przekonany, że to dzięki jej energii i, krótko mówiąc, wizji mamy dziś możliwość rozpocząć procedowanie tego projektu ustawy. Mam nadzieję, że choć dużo czasu nie zostało, w zgodzie uda się nam tę ustawę przyjąć, żeby była podstawą do podjęcia dalszych działań, myślę, że bardziej skutecznych niż te, które były podejmowane do tej pory. Bardzo dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zdrowiu publicznym


86 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:






Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy



Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o finansowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy