Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Piotr Chmielowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W dniach 6 i 7 października ub. r. odbył się I Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Był wyjątkowy. Skupił przedstawicieli sektora małych i średnich przedsiębiorstw, dużych firm, świata nauki, samorządów oraz władze rządowe. Patronatem honorowym objął kongres prezydent Bronisław Komorowski. Gośćmi byli m.in. premier Donald Tusk, minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Kongres przerósł nasze oczekiwania i wyobrażenia. Podsumowując jego efekty, można stwierdzić, że wszyscy zgodzili się, że małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią kręgosłup rozwoju wszystkich regionów, są bazą walki z bezrobociem. Efektem było opracowanie wielu kierunków rozwoju. Nazwano je rekomendacjami. Rekomendowano działania, które trzeba wykonać, aby następne kongresy kończyły się jeszcze większymi sukcesami. Oto rekomendacje kierowane do organów państwa: przyjęcie rządowego programu wspierania małych i średnich przedsiębiorstw oraz kompleksowych i spójnych programów wspierania przedsiębiorczości; tworzenie wizji i realizacja scenariuszy rozwoju zorientowanych na atrakcyjność i konkurencyjność poszczególnych województw; podnoszenie świadomości władzy publicznej, że przedsiębiorczość jest wartością społeczną, którą należy chronić; omawianie problemów małych i średnich przedsiębiorstw przynajmniej raz w roku w instytucjach samorządowych; promocja samorządów, które są przychylne przedsiębiorstwom; domaganie się włączenia przedstawicieli przedsiębiorstw, ich większego zaangażowania w proces tworzenia prawa; zmiana systemu finansów publicznych umożliwiająca pozostawienie podatków płaconych przez przedsiębiorstwa w samorządach; włączenie szkolnictwa w promocję potrzebnych zawodów; stworzenie ośrodka planowania strategicznego jako warunku niezbędnego dla zapewnienia stabilności funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw; decentralizacja finansów publicznych jako klucz do samorządności; zapewnienie dostępu do wiarygodnej i powszechnej informacji; wprowadzanie w Polsce powszechnego samorządu gospodarczego.

    W tym miejscu chciałbym zwrócić uwagę na to, że branża, z której pochodzę, już jest zorganizowana. Nasze stowarzyszenie nosi nazwę Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Stomatologicznych. Braliśmy czynny udział jako branża w obradach kongresu.

    Kolejnymi punktami są: budowa dialogu przede wszystkim wewnątrz administracji, jak również w relacji biznes-administracja i utworzenie realnego mechanizmu analiz w Parlamencie Europejskim w zakresie dyrektyw i innych aktów prawnych Parlamentu Unii Europejskiej.

    Wysoka Izbo! Mam nadzieję, że te wszystkie kierunki, które zostały przeze mnie wymienione, zostaną uwzględnione w procedowaniu, w pomysłach wszystkich partii w tej Izbie, tak aby los małych i średnich przedsiębiorstw, często w pewnym sensie dręczonych administracyjnie, był łatwiejszy, a dzięki temu polska gospodarka rosła w siłę. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Piotr Chmielowski - Oświadczenie z dnia 15 lutego 2012 roku.


329 wyświetleń