Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Piotr Chmielowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W dniach od 21 do 24 marca tego roku odbyła się 19. edycja Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich ˝Amberif˝ w Gdańsku. Tegoroczną imprezę uświetniła obecność ponad 450 wystawców z różnych krajów. Jest to największa tego typu impreza w Polsce i na świecie, doskonała komercyjna wizytówka naszego kraju i województwa pomorskiego. Przyciąga ona właścicieli sklepów jubilerskich, hurtowni i galerii sztuki z różnych kontynentów. Oprócz doskonałej możliwości do nawiązania kontaktów biznesowych, jaką dają te targi, odnajdują się tu również osoby pragnące wykorzystać bursztyn do celów promocyjnych lub znaków wizerunkowych np. firm turystycznych.

    Targi podzielone są tematycznie. Na jednej z hal znajduje się galeria projektantów, gdzie oczywiście możemy zobaczyć najnowsze trendy w biżuterii. Jednak ˝Amberif˝ to nie tylko bursztyn. Jest tu również tzw. Hala Złota, gdzie znajduje się biżuteria z tego cennego kruszca dodatkowo ozdabiana perłami czy diamentami. Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie ciężka praca człowieka i nowoczesne technologie, pozwalające na często misterną obróbkę materiałów, dlatego możemy również zwiedzić pawilon, w którym znajdziemy różne nowinki techniczne, ułatwiające życie pracownikom jubilerskim. Polskie firmy zajmujące się technologią obróbki obecnie są liderami technologicznymi w regionie.

    Targi te są imprezą zamkniętą. Oznacza to, że niestety nie wszyscy mogą zobaczyć osobiście wszystkie dzieła sztuki. Jest to wystawa wyłącznie dla tzw. ludzi z branży. Wiąże się to oczywiście m.in. z zapewnieniem bezpieczeństwa, ale również dbaniem o spokojne i pełne wykorzystanie programu, jaki daje gościom ˝Amberif˝. Mowa tutaj o wydarzeniach edukacyjno-popularyzatorskich, jakimi są seminaria prowadzone przez wykładowców z Polski i z zagranicy, przy wsparciu Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich, Wysokiej Rady Diamentów z Antwerpii, Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Inkluzji w Bursztynie, Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu.

    Całe przedsięwzięcie jest wielką promocją nie tylko bursztynu, ale również miasta. Gdańsk jako polska stolica bursztynu skorzystał z promocji, jaką daje ˝Amberif˝. Mamy nadzieję, że przyszłoroczna jubileuszowa edycja pokaże nam jeszcze więcej. Dziękuję.Poseł Piotr Chmielowski - Oświadczenie z dnia 30 marca 2012 roku.


202 wyświetleń