Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Piotr Chmielowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W dniu 23 stycznia br. w Katowicach odbyła się konferencja o nazwie ˝Efektywność energetyczna w praktyce˝. Ta doskonale przygotowana konferencja przyciągnęła kilkuset uczestników z całego kraju i była podsumowaniem pierwszego etapu terytorialnego projektu realizowanego dnia 1 czerwca 2011 r., który ma zakończyć się pod koniec maja 2013 r. na terenie całego kraju. Uczestnikami... Przepraszam, adresatami projektu są małe i średnie przedsiębiorstwa działające w sektorze budownictwa i przetwórstwa przemysłowego oraz ich pracownicy. Celem jest efektywne zagospodarowanie energii oraz opracowanie sposobów zmniejszenia jej zużycia. Ten nienowy cel działania konferencji ˝Efektywność energetyczna w praktyce˝ został doskonałe rozwinięty poprzez zaangażowanie wielu specjalistów różnych branż.

    Na sali plenarnej spotkali się specjaliści z zakresu wytwarzania energii, jej przesyłu, inżynierowie i technicy jako konsumenci stosujący różne technologie, które wymagają udoskonalenia, jak również inżynierowie z zakresu budownictwa, którzy prześcigali się pomysłami projektów energooszczędnych, zapewniających nie tylko niskie zużycie energii, ale również nawiązujących do aspektu na przykład efektywnej wentylacji przy niskiej utracie ciepła. Wszyscy uczestnicy podnosili w swych wystąpieniach, że tylko i wyłącznie przez optymalne i efektywne wykorzystanie i zagospodarowanie energii można osiągnąć programowalne cele ekonomiczne we wszystkich gałęziach gospodarki.

    Na wielu przykładach skutecznego ograniczenia zużycia energii w przedsiębiorstwach małych, średnich oraz dużych przedstawiono pomysły jej wykorzystania. Odwoływano się wielokrotnie do zagrożeń wynikających z obciążenia polskiego sektora energetycznego dodatkowymi opłatami, na przykład za emisję CO2. Często twierdzono, że wzrost kosztów wytwarzania można skutecznie zniwelować poprzez obniżenie kosztów własnych przedsiębiorstw dzięki skutecznemu obniżeniu energochłonności.

    Według zewnętrznych obserwatorów pomysły przedstawione podczas konferencji niewątpliwie wyznaczają właściwy kierunek i sposoby inwestowania we wszystkich sektorach, które możemy nazwać mianem proekologicznych, i nie chodzi wyłącznie o zwiększenie produkcji energii, ale o jej racjonalne wykorzystanie.

    Dla inżyniera najważniejszym aspektem jest to, jak wielu przedstawicieli różnych branż zainteresowanych jest tą tematyką, i jak wysoki poziom w zakresie technologii oni reprezentują. Należy założyć, że program ˝Efektywność energetyczna - to się opłaca˝ zakończy się dużym sukcesem i zyska przychylność rządu w zakresie dotacji w kolejnej perspektywie inwestycji wspieranych przez Unię Europejską. Dziękuję.



Poseł Piotr Chmielowski - Oświadczenie z dnia 27 stycznia 2012 roku.


522 wyświetleń