Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Małgorzata Pępek:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Sukcesy naszych sportowców na arenie polskiej i międzynarodowej nie biorą się tylko z ich talentu, zapału, determinacji i szczęścia. Potrzeba jeszcze jednego, bardzo istotnego elementu, by mógł powstać historyczny, sportowy sukces. Ten argument jest bardzo przyziemny, ale niejednokrotnie determinuje wszystko. Jakże miło jest patrzeć, gdy Justyna Kowalczyk sięga po najwyższe trofea, wygrywa prestiżowe zawody w imieniu naszego kraju, jak Kamil Stoch przejmuje po Adamie Małyszu sportową odpowiedzialność za sukcesy Polski na światowych skoczniach. To wielcy ludzie i wielkie nazwiska, których możliwości związane z treningami i odpowiednią bazą chętnie wspierają prywatni sponsorzy. Teraz, gdy mają już za sobą i - mam nadzieję - wciąż przed sobą sukcesy, jest im łatwiej o pozyskanie prywatnego wsparcia finansowego. Jednak ilu utalentowanych i niosących ze sobą nadzieje ogromnych zwycięstw sportowców w naszym kraju nie może liczyć na dofinansowanie ze strony sponsorów? Ilu świetnych sportowców tracimy w ten sposób?

    Chciałabym powiedzieć o sytuacji klubu sportowego Bystra Wilkowice. Z tego klubu wywodzą się znani olimpijczycy - nieżyjąca już Irena Piela, biegaczka narciarska, czy Wojciech Kubik, saneczkarz. W tym klubie szlify zdobywał Łukasz Kruczek, obecny pierwszy trener kadry PZN w skokach narciarskich. W klubie, który boryka się z ogromnymi problemami, trenują członkowie kadr narodowych PZN. Aż sześciu z nich stara się o kwalifikacje do mistrzostw świata w 2013 r. oraz olimpiady zimowej w Soczi w 2014 r. Warunki klubowe zapewniają im jedynie wegetowanie, nie ma specjalistycznego sprzętu, nie dokończono remontu budynku klubowego, nie ma samochodu do transportu na zawody w biegach i skokach. Jeśli aktualny potencjał sportowy klubu nie będzie nowocześnie zasilany, nie będzie wtedy sukcesów na miarę oczekiwań Polaków.

    Ile takich klubów mamy w Polsce? Bardzo wiele. Chcę na tym przykładzie zwrócić uwagę na ich losy. Nie żądajmy złotych medali, nie dając niczego. Spróbujmy pomóc talentom rozwijać się w warunkach na miarę XXI w. Dziękuję.



Poseł Małgorzata Pępek - Oświadczenie z dnia 25 stycznia 2012 roku.


156 wyświetleń