Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Małgorzata Pępek:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Żywcu od wczoraj nosi imię Witolda Rowickiego. Uroczystość nadania imienia połączona została z pięknym koncertem. W ten sposób uczczono pamięć o wybitnym muzyku, dyrygencie, pedagogu, organizatorze życia muzycznego i propagatorze muzyki. Pozwolę sobie w tym miejscu przypomnieć jego sylwetkę.

    Witold Rowicki urodził się w 1914 r. w polskiej rodzinie w Rosji. W 1923 r. wraz z najbliższymi przyjechał do kraju. Lata szkolne spędził w Żywcu i w Nowym Sączu. Już w 1932 r. zadebiutował jako dyrygent. Jeszcze w czasie studiów grał w orkiestrze Filharmonii Krakowskiej oraz występował jako solista i kameralista. W 1938 r. ukończył studia, uzyskując dyplomy w zakresie gry na skrzypcach i teorii muzyki. Równolegle rozpoczął pracę pedagogiczną w Konserwatorium Krakowskim. Przez całą hitlerowską okupację mieszkał w Krakowie, wykorzystując czas na studia dyrygenckie. Po wyzwoleniu podjął pracę w dziale muzycznym Polskiego Radia w Krakowie, lecz już po miesiącu powierzono mu zadanie zorganizowania orkiestry przy Polskim Radiu w Katowicach.

    Od 1947 r. współpracował z Grzegorzem Fitelbergiem, który po powrocie do Polski stanął na czele katowickiej orkiestry. W 1950 r. Rowicki został powołany na stanowisko dyrektora artystycznego Państwowej Filharmonii w Warszawie. Obok zespołu operowego przy ul. Nowogrodzkiej powstała orkiestra symfoniczna, w której zatrudniono muzyków prawie z całego kraju. 12 stycznia w 1951 r. Rowicki poprowadził inauguracyjny koncert w nowej orkiestrze filharmonii warszawskiej.

    W czasie wielu lat pracy z zespołem filharmonii Rowicki prowadził cykle koncertów, wprowadzał warszawski zespół Filharmonii Narodowej do największych sal koncertowych świata: od Nowego Jorku i Los Angeles przez Londyn, Paryż po Tokio i Sydney. W ciągu swej długiej kariery dyrygenckiej zapisał na płytach blisko 100 różnych kompozycji. Zmarł w Warszawie w 1989 r. Jego nagrania zdobywają nagrody także już po śmierci artysty. 2 października mija 25. rocznica jego śmierci. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Małgorzata Pępek - Oświadczenie z dnia 25 września 2014 roku.


482 wyświetleń