Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Małgorzata Pępek:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Linia kolejowa z Żywca do Suchej Beskidzkiej ma bardzo bogatą i ciekawą historię. Z chwilą powstania była istotną częścią kolei galicyjskiej, której budowa związana była głównie z celem militarnym. Chodziło o wybudowanie linii alternatywnej do głównej, między Krakowem a Lwowem, przed przewidywaną wojną z Rosją. Kolej ta miała również przyczynić się do zaktywizowania słabo rozwiniętych obszarów górskich. Galicyjska kolej była pierwszą wielką inwestycją komunikacyjną realizowaną przez władze austriackie na terenie Małopolski. Decyzja o budowie kolei łączącej Czadcę, Żywiec, Suchą Beskidzką, Oświęcim i Nowy Sącz zapadła w roku 1881 na dworze cesarskim, dzięki wpływom żywieckich Habsburgów.

    W październiku 1882 r. rozpoczęto budowę w miejscowości Sporysz koło Żywca dzięki przychylności arcyksięcia Albrechta, który bezpłatnie przekazał grunty pod planowaną linię kolejową. Wybudowano ją w dwa lata mimo powodzi i innych utrudnień.

    Lata II wojny światowej były okresem zniszczeń. Ważniejsze mosty i dworce zostały wysadzone. W latach powojennych kolej Żywiec - Sucha Beskidzka była najważniejszym sposobem transportu ludności i towarów, a w Suchej Beskidzkiej i w Żywcu oferowano dogodne połączenia z większymi miastami.

    Od kilku lat następuje marginalizacja odcinka Żywiec - Sucha Beskidzka. Linia kolejowa niszczeje. Między Suchą Beskidzką a dawną stacją Hucisko dozwolona prędkość wynosi jedynie 30 km/h. W grudniu 2010 r. zawieszone zostały przewozy pasażerskie i wprowadzono komunikację autobusową. W międzyczasie likwidacji uległa jednak publiczna komunikacja autobusowa. Transport ludności realizowany jest obecnie przez prywatnych przewoźników. W styczniu br. pojawiło się światełko w tunelu. Wznowiono połączenia lokalne na linii Żywiec - Sucha Beskidzka. Są to jedynie dwie pary pociągów uruchamiane w każdy weekend, a oferta skierowana jest przede wszystkim do mieszkańców powiatów suskiego i żywieckiego pracujących i studiujących w Krakowie, a także turystów podróżujących z Krakowa w Beskid Żywiecki. Trwają starania o rewitalizację tej linii, by mogła na powrót stać się najważniejszą linią w komunikacji publicznej między Żywcem a województwem małopolskim.

    Apeluję do marszałków województw małopolskiego i śląskiego o modernizację przeszłostuletniej linii kolejowej z Żywca do Suchej Beskidzkiej.

    W tym miejscu nie sposób nie docenić działalności Stowarzyszenia ˝Kolej Beskidzka˝, które dzięki swojej aktywności pełni istotną i wyraźną rolę w działaniach wpływających na funkcjonowanie publicznego transportu zbiorowego na Żywiecczyźnie. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Małgorzata Pępek - Oświadczenie z dnia 08 lipca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 96


3011 wyświetleń