Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Małgorzata Pępek:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Dobiegają końca jubileuszowe obchody w jednej z najlepszych żywieckich szkół. Założono ją 110 lat temu jako szkołę realną, obecnie jest to pierwsze Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Żywcu. Uczy się w nim młodzież z całego powiatu żywieckiego. W ubiegły piątek byłam obecna na uroczystościach będących ukoronowaniem święta, w których brali udział absolwenci tej placówki. Warto wspomnieć z tego miejsca o uczniach i nauczycielach szkoły, którzy przygotowali piękną akademię i oprawę uroczystości.

    Wrócę teraz do absolwentów, wśród których są znani i poważani naukowcy, sportowcy, muzycy czy duchowni. Są wśród nich m.in. biskup Tadeusz Pieronek, profesor prawa kanonicznego, oraz biskup Tadeusz Rakoczy, do niedawna ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej. W gronie zacnych absolwentów jest także archeolog, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Bolesław Ginter, doktor honoris causa Politechniki Wrocławskiej. Od ponad 20 lat prof. Ginter funduje nagrodę dla najlepszego maturzysty szkoły w Żywcu. Polska socjolog Krystyna Slany, profesor zwyczajny, autorka lub współautorka kilkunastu książek oraz ponad 100 artykułów naukowych, także ukończyła żywiecką szkołę średnią. Nieżyjący już dominikanin o. Joachim Badeni, mistyk, duszpasterz akademicki w Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie, często podkreślał swoje związki ze szkołą w Żywcu. Za zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz za osiągnięcia w pracy naukowej i działalność duszpasterską w środowisku akademickim został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

    Warto wspomnieć o taterniku i alpiniście Zygmuncie Heinrichu, kiedyś uczniu żywieckiej placówki. Heinrich całe życie poświęcił górom, był działaczem klubu wysokogórskiego i Polskiego Klubu Górskiego, a także członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk o Ziemi. W czasie powtórnej wyprawy na Mount Everest w 1989 r. zginął wraz z kolegami w lawinie śnieżnej.

    Wśród absolwentów szkoły jest także Sebastian Kawa, najznakomitszy polski szybownik, który zdobył już 15 złotych medali mistrzostw świata i Europy, kontynuując w ten sposób lotniczą pasję swojego ojca. Pasję do sportu rozwijał, ucząc się w żywieckim ogólniaku.

    Młody naukowiec, astronom Michał Kusiak, który odkrył do tej pory ponad 150 komet, liceum w Żywcu ukończył całkiem niedawno.

    Można by mnożyć przykłady znamienitych postaci ze świata nauki, sportu i wielu innych dziedzin, które ukończyły tę szkołę o 110-letniej historii. Ich dorobek i kariery nadają szkole wysoką renomę i współtworzą tożsamość placówki. Połączenie absolwentów, uczniów i nauczycieli z tradycjami prezentowanymi w szkole i edukacją na miarę XXI w. daje wyjątkową społeczność, która ma swoje ambitne cele pełne ponadczasowych wartości.

    Wszystkim osobom, które tworzyły dorobek placówki, wychowywały młodzież i wpajały wartości patriotyczne, a przede wszystkim tym, które stanowią o jej dniu dzisiejszym, należą się podziękowania. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Małgorzata Pępek - Oświadczenie z dnia 18 grudnia 2014 roku.


499 wyświetleń