Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Zdrowia o pilnym rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 110 i 111).


Poseł Marek Gos:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego chciałbym się odnieść do pilnego rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw, druk nr 110, i do opinii Komisji Zdrowia, druk nr 111.

    Drodzy Państwo! Widać rzeczywiście duży rozdźwięk na tej sali przy debatowaniu o ważnej, można powiedzieć, że nawet bardzo ważnej kwestii dotyczącej umożliwienia realizacji zapisów ustawy z 12 maja ubiegłego roku w sprawie refundacji leków. Drodzy państwo, nikogo na tej sali, myślę, że nawet oponentów, nie trzeba dziś przekonywać, że ta ustawa była potrzebna i zawiera wiele konkretnych rozstrzygnięć, które będą owocować w najbliższym czasie. Drodzy państwo, skąd w ogóle wzięła się potrzeba i konieczność przygotowania takiego aktu normatywnego? Drodzy państwo, ktokolwiek próbuje śledzić wydatki Narodowego Funduszu Zdrowia na ochronę zdrowia w Polsce, wie dokładnie, że każdego roku z kasy na refundację leków wypływały coraz większe, wręcz niepokojące środki. Trzeba mieć świadomość, że fundusz finansuje cały system ochrony zdrowia. Dzisiaj musimy patrzeć na każdy element, który jest finansowany i wspierany ze środków publicznych.

    Drodzy Państwo! Wiemy o tym, że każdy projekt budżetu na refundację leków był kilkakrotnie w ciągu roku podnoszony przez Narodowy Fundusz Zdrowia kosztem innych wydatków na świadczenia. Spójrzmy dzisiaj chociażby na zadłużenie szpitali i na to, że budżet szpitali na ten rok jest niższy niż na rok ubiegły. W związku z tym, kochani, poruszamy się w określonej kwocie środków.

    Z drugiej strony uznaję również te argumenty, które tutaj dzisiaj padały, że potrzebne są nowoczesne leki, bo społeczeństwo tego od nas oczekuje. W wykazie leków refundowanych do tej pory znalazły się leki, powiedziałbym, o wątpliwej skuteczności medycznej. Wiele takich leków gdzieś tam bujało się przez dłuższy czas. Powiedzmy szczerze, że niestety musieliśmy zatrzymać degradację systemu finansowania ochrony zdrowia. Jednym z elementów jest założenie pewnego płaszcza bezpieczeństwa na wydatki na leki. Drodzy państwo, nie można sobie pozwolić, żeby nie kontrolować przez kolejne lata wydatków na leki. Musimy sobie to jasno i konkretnie powiedzieć. Rzeczywiście w najbliższym roku z kieszeni pacjenta, tak wyliczają tutaj eksperci, wypłynie około 300 mln więcej. Spójrzmy również na to, że rządowi, Ministerstwu Zdrowia, udało się wynegocjować od firm farmaceutycznych zejście o około 750 mln w cenach rzeczywistych. Uważam, że wielkim sukcesem będzie - nie dziś nam to oceniać - jeżeli uda się utrzymać w ryzach wydatki funduszu na ochronę zdrowia, czyli te 17%, które jest zaprojektowane. Wierzę również, że zgodnie z regułą utrzymania tego poziomu, w sytuacji gdy przekroczy się tę kwotę, firmy farmaceutyczne na zasadzie pay back będą zwracać 50% pobranych należności.

    Nie można dziś mówić, że te regulacje nie są potrzebne, bo system ledwo dyszy. Oczywiście są obszary finansowania w ochronie zdrowia, które dzisiaj kredytują system, są to chociażby szpitale. I dzisiaj, szanowni państwo, traktowanie tych partnerów w dalszym ciągu jest nierówne, bo pójdzie kontrola do szpitala i jeżeli stwierdzi nieprawidłowości, to szpital zwraca wszystko z odsetkami, a dzisiaj dwie grupy, można powiedzieć, po naciskach, po protestach trzeba jak gdyby z ogólnej reguły wyłączyć. Gdzie mamy tę sprawiedliwość...

    (Głos z sali: Dopiero będą protesty.)

    Może i będą. Natomiast wracając do naszego podwórka, tzn. podwórka leków. Oczywiście jestem przekonany co do jednego. Ustawę oceniam bardzo wysoko, podobnie jak moi koledzy i koleżanki z klubu. Natomiast rzeczywiście zaniedbania, można powiedzieć, dotyczą (Dzwonek) zbyt długich prac nad przygotowaniem publikacji związanych z listą leków refundowanych. Jeżeli ten załącznik pojawiłby się dwa tygodnie wcześniej, podejrzewam, że nie byłoby całej awantury.

    I jeszcze jedno. Można dzisiaj powiedzieć z całą odpowiedzialnością o braku polityki informacyjnej rządu i Ministerstwa Zdrowia. Wyobrażam sobie, że gdyby tego nie zabrakło, byłoby znacznie, znacznie lepiej. Tak więc, szanowni państwo, będziemy popierać te zmiany po to, by rzeczywiście ustawa mogła w pełni wejść w życie. Dziś bowiem, szanowni państwo, jest za wcześnie, żeby oceniać jej efekty. Natomiast wierzę w to, że te efekty będą pozytywne dla całego systemu. Wydaje mi się, że Ministerstwo Zdrowia powinno wyciągnąć nauczkę z tego, co się zdarzyło. Trzeba też rzeczywiście pilnować harmonogramu prac nad wprowadzaniem w życie poszczególnych ustaw. Dziękuję uprzejmie. (Oklaski)



Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 12 stycznia 2012 roku.


115 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:





Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zdrowiu publicznym

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy



Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o finansowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy