Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Marek Rząsa:

    Dziękuję uprzejmie.

    Panie Marszałku! Szanowny Panie Ministrze! W ostatnim czasie w mediach pojawiły się liczne doniesienia związane z rażącymi nieprawidłowościami dotyczącymi wywożenia dawnego Ossolineum z białego kościoła pw. św. Piotra i Pawła we Lwowie, zamienionego na magazyn książek i czasopism, do nowego magazynu. Na portalach internetowych został opublikowany materiał filmowy nakręcony przez ukraińską dziennikarkę. Film ten pokazuje mężczyzn w mundurach niedbale przerzucających między sobą zabytkowe książki. Na marginesie, film ten został bardzo szybko usunięty z portali internetowych.

    Zbiory Ossolińskich to niekwestionowana skarbnica pamięci o losach Polaków i najcenniejszych dzieł dorobku intelektualnego naszych rodaków. Chociaż we Wrocławiu znalazły się najwartościowsze ossolińskie kolekcje, to jednak szacuje się, że ok. 70% przedwojennego zasobu Ossolineum pozostaje we Lwowie. Bez względu na wartość rynkową zbiory te mają dla każdego Polaka wartość samą w sobie. W 1997 r. Polska złożyła wniosek o zwrot pozostającej we Lwowie kolekcji Ossolińskich, co w odczuciu wielu naszych rodaków powinno pozostawać priorytetem dla państwa polskiego.

    W związku z powyższym zwracam się do pana ministra z uprzejmym pytaniem: Czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło procedurę wyjaśniającą przyczynę nieodpowiedniego zabezpieczenia zbiorów przewożonych z kościoła do nowego magazynu oraz czy i ewentualnie w jaki sposób ministerstwo zamierza pomóc pełnomocnikowi Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie w zabezpieczeniu pozostałych zbiorów? Dziękuję uprzejmie.



Poseł Marek Rząsa - Zapytanie z dnia 21 grudnia 2011 roku.


127 wyświetleń