Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej o:
  - poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,
  - rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o finansach publicznych
   (druki nr 2929, 3063, 3190 i 3347).


Poseł Sprawozdawca Jadwiga Zakrzewska:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Panowie Ministrowie! Panowie Oficerowie! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu Komisji Obrony Narodowej przedstawić państwu sprawozdanie o poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zawartych w drukach nr 2929 i 3063, oraz o rządowym projekcie ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o finansach publicznych, druk nr 3190.

    Zanim, proszę państwa, omówię sprawozdanie, chciałabym przypomnieć historię uchwalenia ustawy wiodącej. W 2001 r. z inicjatywy ówczesnego ministra obrony narodowej pana Bronisława Komorowskiego Sejm głosował nad rządowym projektem ustawy na lata 2001-2006. W maju 2001 r. Sejm uchwalił tę ustawę. W głosowaniu 384 posłów było za, 30 - przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu. O tym, jak ważna była i jest po dzień dzisiejszy ta ustawa, niech świadczy fakt, że wtedy wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za przeznaczeniem 1,95% produktu krajowego brutto na obronność. Ustawa ta ma szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa naszego państwa i zapewnienia stabilizacji w finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Dzisiaj, po prawie 14 latach, jesteśmy pewni, że uchwalenie tej ustawy było dowodem dalekowzroczności ówczesnego ministra obrony narodowej, rządu i parlamentu.

    Niestety w chwili obecnej wiele krajów europejskich obniża procentowy udział w budżecie wydatków na obronność. Wśród nich są Francja, Grecja, Hiszpania, Niemcy, Portugalia, Wielka Brytania czy Włochy. Są to przecież kraje NATO-wskie. Podkreślałam ten fakt podczas Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w ubiegłym roku w Hadze, kiedy prezentowałam sprawozdanie na temat NATO po 2014 r. Apelowałam wtedy do kolegów o to, aby zastanowili się nad całą sytuacją. Mówiłam o tym, że Europa będzie bezpieczna wtedy, kiedy wszystkie państwa NATO-wskie podejmą wysiłek związany z podwyższeniem poziomu wydatków na obronność. Polska podejmuje ten wysiłek w obliczu nowych zagrożeń, jakie niesie XXI w. W szczególności w kontekście wydarzeń na Ukrainie i ekspansji Rosji musimy dołożyć wszelkich starań, aby wzmocnić nasze bezpieczeństwo międzynarodowe, zgodnie z powiedzeniem: Si vis pacem, para bellum.

    Wysoka Izbo! W czasie posiedzeń podkomisji i komisji szczegółowo były omawiane trzy projekty zmiany ustawy: projekt rządowy, projekt Prawa i Sprawiedliwości i projekt Polskiego Stronnictwa Ludowego. W głosowaniu komisja zdecydowała, że będzie procedować nad projektem rządowym. Komisja Obrony Narodowej, po rozpatrzeniu projektów ustaw w dniach 4 marca i 22 kwietnia, wnosi, aby Wysoki Sejm raczył przyjąć projekt rządowy.

    Projekt ten zawiera zmiany cyklu planowania i programowania rozwoju Sił Zbrojnych z dwuletniego na czteroletni, okresu planistycznego z sześcioletniego na dziesięcioletni oraz - mając na uwadze ustalenia państw członkowskich NATO podjęte na szczycie w Newport w 2014 r. oraz deklarację prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i rządu Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie wzmocnienia finansowania Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - zwiększenie limitu wydatków obronnych z budżetu państwa do 2% produktu krajowego brutto. Przewidziano także charakter obrony narodowej. Podczas planowania wydatków na modernizację techniczną Sił Zbrojnych uwzględnia się polski przemysłowy potencjał obronny oraz wydatki na badania i rozwój. To jest bardzo ważny zapis. Projekt zawiera również przepisy dotyczące ˝Programu inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w dziedzinie bezpieczeństwa˝, tj. stworzenia możliwości realizacji zadań inwestycyjnych na terytorium państw sojuszniczych.

    W przepisach końcowych wskazano, że projektowana ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z tym że rozwiązania wskazane w projektowanym brzmieniu art. 6, art. 7 i art. 11 ust. 3 ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych będą miały zastosowanie po raz pierwszy w przypadku ustawy budżetowej na rok 2016 r.

    Pragnę nadmienić, że sprawozdanie zawiera wnioski mniejszości. Na przykład poprawka zgłoszona przez pana posła Ludwika Dorna brzmi następująco: ˝W art. 1 dodać pkt 3a w brzmieniu: (...) '2a. Zawarcie umowy służącej realizacji programu, której wartość przekracza 25 mln euro, wymaga uprzednio zasięgnięcia opinii komisji sejmowej właściwej w sprawach obrony państwa. Jeżeli umowa taka powiązana jest z umową offsetową, o której mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 2014 r. o niektórych umowach zawieranych w związku z realizacją zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa, wymagana jest także uprzednia opinia komisji sejmowej właściwej w sprawach polityki gospodarczej'˝.

    Była też druga poprawka, zgłoszona przez pana posła Bartłomieja Bodio. Brzmi ona tak: ˝W art. 1 w pkt 5 w lit. c dodać ust. 3a w brzmieniu: '3a. Wartość zakupów dokonywanych od polskich podmiotów będzie stanowić co najmniej 70% wydatków majątkowych, o których mowa w ust. 3'˝. Nadmieniam, że poprawka ta jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej, czego dowodem jest opinia ministra spraw zagranicznych.

    Wysoka Izbo! W związku z powyższym zwracam się do Wysokiej Izby w imieniu Komisji Obrony Narodowej o przyjęcie tego sprawozdania i przystąpienie do trzeciego czytania. Pozostaję z nadzieją, że Wysoka Izba, tak jak 14 lat temu, biorąc pod uwagę rangę tej ustawy, uchwali ją jednogłośnie. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Jadwiga Zakrzewska - Wystąpienie z dnia 13 maja 2015 roku.


299 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Jadwiga Zakrzewska - Wystąpienie z dnia 03 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Przedstawiony przez Prezydium Sejmu projekt uchwały w związku z...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Jadwiga Zakrzewska - Wystąpienie z dnia 22 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o ustanowieniu Narodowego...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jadwiga Zakrzewska - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jadwiga Zakrzewska - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie uchwały w sprawie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy