Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o:
  - senackim projekcie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych,
  - poselskim projekcie ustawy o statusie Weterana Opozycji Antykomunistycznej i Korpusie Weterana Opozycji Antykomunistycznej wobec dyktatury komunistycznej PRL w latach 1956-1989 oraz o zmianie niektórych innych ustaw
   (druki nr 2137, 2342 i 3119).


Poseł Sławomir Jan Piechota:

    Dziękuję.

    Pani Marszałek! Szanowni Państwo! Chciałbym zapewnić, że tryb prac nad ustawą był w pełni przejrzysty, w pełni jawny i, jak to powiedział pan poseł Jacek Świat, były one prowadzone z otwartą przyłbicą. Prace zespołu roboczego miały służyć przygotowaniu dla komisji konkretnych, przemyślanych, precyzyjnych zapisów w poszczególnych elementach tej ustawy, trudno bowiem sobie wyobrazić, by o takich precyzyjnych zapisach dyskutować na posiedzeniu komisji czy proponować, wymyślać je na posiedzeniu komisji. Na posiedzenie komisji trzeba przyjść z przemyślanym, możliwie najbardziej precyzyjnym projektem i temu służyły te prace. Potem te propozycje podlegały owej jawnej, przejrzystej ocenie na posiedzeniu najpierw podkomisji, potem komisji. Myślę, że wypracowaliśmy regulację, która, jak mówił pan minister, spełnia te wszystkie wymagania, te wszystkie przesłanki, a więc moralne i prawne, ale także finansowe, dlatego że stworzyliśmy system elastyczny i mający pomóc jak najbardziej indywidualnie trafić do osoby potrzebującej, czyli zrealizować cel pomocowy ustawy. Przypomnę, świadczenie pieniężne z art. 9 ma charakter obligatoryjny, czyli kto spełnia kryteria, ten to świadczenie ma otrzymać, natomiast świadczenie z art. 10 to jest fakultatywne, czyli jeżeli będą na to środki.

    Myślę, że prace nad tą ustawą pokazały pewien paradoks, że w szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się ci, którzy się nie dali złapać ani milicji, ani UB, którzy prowadząc działalność opozycyjną, skutecznie uciekali przed zatrzymaniem, przed więzieniem. Sytuacja tych, którzy zostali złapani, jest jednoznaczna. To jest zarejestrowane, są na to dokumenty, więc nie ma problemu, nie ma wątpliwości, że to są osoby uprawnione do otrzymania tej pomocy. To też się mieści w tym generalnym celu pomocowym ustawy. Jak mówił pan minister, w komisji głosowanie było jednoznaczne: 21 osób za, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

    Co do wystąpienia pana posła Elsnera, myślę, że jedyne, co może jakoś wyjaśniać taki charakter wystąpienia, jest to, że pan poseł nie wie, o czym mówi. Gdyby pan poseł zechciał chociaż na chwilę zaangażować się w prace nad tą ustawą, to może nie opowiadałby z mównicy sejmowej dyrdymałów, które powodują zawstydzenie i zażenowanie u wszystkich, którzy nad tymi kwestiami dyskutowali przez wiele miesięcy. Tylko tyle można na ten temat powiedzieć. Dziękuję bardzo.



Poseł Sławomir Jan Piechota - Wystąpienie z dnia 18 marca 2015 roku.


68 wyświetleń

Zobacz także: