Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

17 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2774).


Poseł Sławomir Jan Piechota:

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Panie Ministrze! Mam zaszczyt przedstawić w imieniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny projekt ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Projekt zawarty jest w druku nr 2774. Projekt jest niezwykle lakoniczny. Tak naprawdę zmienia on jedną datę. Zamiast 30 listopada 2014 r. wprowadza datę 30 czerwca 2015 r. Zmiana jest lakoniczna, ale oczekiwana przez samorządowców i niezbędna dla właściwego wdrażania ustawy, która ma zapewnić osobom rzeczywiście najbardziej potrzebującym łatwość w parkowaniu przy obiektach użyteczności publicznej.

    Dlaczego musimy dokonać tej zmiany? Narasta obawa o kumulację wniosków w ostatnim okresie wyznaczonym na wymianę kart parkingowych. W powiatach i w powiatowych zespołach orzekania o niepełnosprawności jest też obawa o niewystarczające środki, zwłaszcza jeśli chodzi o dodatkowe orzeczenia niezbędne do wydania karty parkingowej. Wreszcie pojawiają się wątpliwości interpretacyjne, albowiem nasza znowelizowana regulacja dotycząca kart parkingowych rzeczywiście wprowadziła reguły wcześniej niestosowane w polskich warunkach. Dlatego uznaliśmy, że aby właściwie wdrożyć tę procedurę, a zwłaszcza ten element ustawy, który wprowadza nowe karty parkingowe, trzeba tego dodatkowego czasu.

    Te nowe karty parkingowe to klucz do rzeczywistej zmiany, bo dzięki nim będzie można ograniczyć, czy wręcz wyeliminować nadużycia dzisiaj, niestety, coraz częstsze, coraz częściej ujawniane przez Policję i straże gminne, coraz bardziej rażące dla organizacji pozarządowych i samorządów domagających się uporządkowania tej sfery. A więc będzie można wyeliminować karty wystawione na osoby już nieżyjące, ograniczyć czy uniemożliwić używanie kart przez osoby nie niepełnosprawne, kart legalnych, oficjalnych, ale wydanych dla innej osoby w rodzinie, a nierzadko, jak się okazuje, używanych przez młodych członków tej rodziny, bo tak jest wygodniej. I rzeczywiście, gdy przyglądamy się regulacjom w innych krajach, widzimy, że nie wystarczy wzrost poziomu kultury społecznej, nie wystarczy oczekiwanie, że pewne zachowania staną się tak rażąco nieetyczne, niemoralne, że presja społeczna będzie je eliminować ze społecznej rzeczywistości. Okazuje się, że potrzebne są sankcje i łatwość sprawdzenia, czy ktoś rzeczywiście ma uprawnienia, czy też używa karty bez nich, na przykład bez związku z przyjazdem osoby niepełnosprawnej.

    Wymiana kart jest zatem konieczna. Myśleliśmy, że wystarczy pięć miesięcy, od 1 lipca do 30 listopada tego roku, ale ze względu na obawy, o których wspomniałem wcześniej - o to, że najwięcej osób przyjdzie w listopadzie, że te osoby będą wymagały dodatkowego orzeczenia o niepełnosprawności, że to z kolei wymaga dodatkowych pieniędzy na dodatkowe posiedzenia zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności, że trzeba pewnej praktyki, żeby wyjaśnić pojawiające się wątpliwości interpretacyjne - potrzebny jest ten dodatkowy czas.

    Po pierwsze, jesteśmy przekonani, że w sumie rok na wymianę tych kart wystarczy, by umożliwić ich bezkolizyjną wymianę, tym bardziej że już rozpoczęto wydawanie tych nowych kart, one już są w obiegu. Po drugie, pan minister Jarosław Duda czynił starania, już częściowo zakończone sukcesem, o dodatkowe pieniądze właśnie dla powiatowych zespołów orzekających o niepełnosprawności. Myślę, że pan minister powie o tym więcej. Ponadto pan minister wdrożył szkolenia dla wojewódzkich i powiatowych zespołów orzekających o niepełnosprawności, aby w skali kraju te orzeczenia były jak najbardziej spójne, jednolite, by nie budziły tych wątpliwości, które dzisiaj są sygnalizowane. Dlatego mamy przekonanie, że podjęte działania umożliwią zaopatrzenie wszystkich osób rzeczywiście spełniających te kryteria, potrzebujących tego wsparcia, w nowe karty parkingowe.

    Podkreślam, że tak jak pierwotny projekt był wniesiony przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny, tak również ten projekt jest inicjatywą komisyjną, przyjętą przy pełnej akceptacji wszystkich członków komisji i wszystkich reprezentowanych przez nich ugrupowań politycznych w Sejmie. Tym bardziej proszę, aby wobec tej zgodności ocen wyrażanych wobec tego projektu, a także jego lakoniczności, chociaż oczywiście ta lakoniczność oznacza bardzo istotną zmianę, bo wydłużenie o siedem miesięcy czasu użytkowania starych kart parkingowych, Prezydium Sejmu nadało tej inicjatywie ustawodawczej tryb umożliwiający jej jak najszybsze wejście w życie, a zwłaszcza aby ta ustawa, ta nasza zmiana weszła w życie przed 30 listopada tego roku. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Sławomir Jan Piechota - Wystąpienie z dnia 09 października 2014 roku.


53 wyświetleń

Zobacz także: