Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (druki nr 2853 i 2889).


Poseł Sprawozdawca Sławomir Jan Piechota:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Szanowni Państwo! (Poruszenie na sali)


9 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (druki nr 2853 i 2889).


Poseł Sprawozdawca Sławomir Jan Piechota:

    Dziękuję bardzo. Dziękuję raz jeszcze, panie marszałku.

    Mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Projekt ustawy zawarty jest w druku nr 2853, natomiast sprawozdanie komisji - w druku nr 2889.

    Komisja rozpatrzyła projekt na swoim 196. posiedzeniu w dniu 6 listopada. Komisja zaakceptowała, podkreślam, jednomyślnie przeprowadzenie pierwszego czytania, mimo iż nie upłynęło wymaganych regulaminem 7 dni, które powinny dzielić pierwsze czytanie od dostarczenia posłom druku. Komisja nie miała wątpliwości, że w tej konkretnej sytuacji istnieje uzasadnienie dla takiego przyspieszonego trybu prac. Pan minister Jarosław Duda dokładnie wyjaśnił uwarunkowania terminowe, wynikające przede wszystkim z momentu przyjęcia przez Komisję Europejską nowego rozporządzenia regulującego zasady dopuszczalnej pomocy publicznej dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne.

    Rozporządzenie takie Komisja Europejska przyjęła w czerwcu, weszło ono w życie od 1 lipca. W tym nowym rozporządzeniu wyznaczono sześciomiesięczny termin na dostosowanie prawa krajowego do zawartych w nim nowych regulacji. Dodatkowo pan minister bardzo mocno podkreślał, że zmiany, które wynikają z rozporządzenia Komisji Europejskiej, a w ślad za tym rozporządzeniem Komisji są wprowadzane tą ustawą, są korzystne, poszerzają zakres dopuszczalnej pomocy dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne.

    Biuro Legislacyjne zgłosiło wniosek o wprowadzenie drobnych korekt redakcyjnych, a dodatkowo przedstawicielka Biura Legislacyjnego upewniła się, iż nie ma konieczności przedłużenia czasu obowiązywania wcześniejszych rozporządzeń wydanych do obowiązującej ustawy. Pan minister potwierdził, że gotowy jest pakiet koniecznych rozporządzeń do tego projektu, a zatem nie ma potrzeby, by przedłużać okres obowiązywania starych rozporządzeń. W tej sytuacji nie było żadnych wątpliwości, że cała komisja w pełni popiera przedłożony projekt z dokonanymi drobnymi korektami redakcyjnymi. Wszyscy obecni w tym momencie na posiedzeniu komisji głosowali za przyjęciem tej ustawy. Tym samym również ja w imieniu komisji rekomenduję przyjęcie przedstawionego sprawozdania. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Sławomir Jan Piechota - Wystąpienie z dnia 26 listopada 2014 roku.


80 wyświetleń

Zobacz także: