Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

17 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny (druk nr 2534).


Poseł Sławomir Kopyciński:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Celem ustawy proponowanej przez posłów Klubu Poselskiego Twój Ruch jest rozszerzenie ochrony prawnej, jaka przysługuje naszym symbolom narodowym, a więc takim symbolom, jak godło, chorągiew, bandera, flaga lub inne znaki państwowe, po flagę Unii Europejskiej.

    Może nie do wszystkich to dotarło, ale Polska od 1 maja 2004 r. jest członkiem organizacji ponadnarodowej, jaką jest Unia Europejska. Nasi obywatele są obywatelami Unii Europejskiej, a Unia Europejska z kolei, czy to się komuś podoba czy nie, posiada własne symbole, w tym flagę, której, wydaje się, należy się stosowny szacunek.

    Unia Europejska nie jest zwyczajną organizacją międzynarodową, jest to wspólnota, która łączy cechy organizacji międzynarodowej z elementami organizacji państwowej. Od kilkudziesięciu lat, na podstawie wspólnoty kultury, cywilizacji, poszanowania dla demokracji, praw człowieka, budowana jest ponadnarodowa tożsamość europejska, której symbolem jest właśnie flaga Unii Europejskiej. Ta flaga jest eksponowana przed polskimi przedstawicielstwami dyplomatycznymi, konsularnymi, przed budynkami i na budynkach administracji publicznej. Na tle flagi Unii Europejskiej dumnie występują prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, ministrowie rządu. Niestety, zgodnie z obecnym stanem prawnym, zdaniem prawicowych ekstremistów, najważniejsze osoby w państwie występują na tle szmaty, bo tak nader często nazywana jest flaga Unii Europejskiej.

    (Poseł Elżbieta Rafalska: Jak często?)

    Za często, pani poseł.

    W opinii prokuratora generalnego do projektu wskazano, że w przypadku pojawienia się silnych antagonizmów społecznych, mogących skutkować zakłóceniami porządku publicznego, jak również przez wzgląd na konieczność ochrony interesów państwowych, w aspekcie zobowiązań międzynarodowych Polski, uzasadnione byłoby wprowadzenie regulacji chroniących flagę Unii Europejskiej. To jest stanowisko, jeszcze raz przypomnę, prokuratora generalnego.

    W naszej ocenie, w ocenie Klubu Poselskiego Twój Ruch, takie okoliczności przywołane przez prokuratora już zaistniały. Flaga Unii Europejskiej coraz częściej staje się przedmiotem ataków ze strony środowisk radykalnych. Co jakiś czas flaga Unii Europejskiej, na której tle tak dumnie się prezentujemy, bywa niszczona, palona, deptana, opluwana. O ile jednak niszczenie i znieważanie polskich symboli narodowych czy państwowych jest zawsze penalizowane, tak jak flag i symboli innych państw, oczywiście pod warunkiem wzajemności, to w świetle polskiego prawa karnego nie jest możliwe ukaranie osób niszczących i znieważających flagę Unii Europejskiej. Te osoby pozostają bezkarne.

    Nasza regulacja ma tę lukę prawną wypełnić i umożliwić ochronę prawną symbolu Unii Europejskiej, w naszym przekonaniu również symbolu Polski. Należy bowiem wyciągnąć wnioski z faktu przynależności Polski do tej organizacji. Jeżeli naród polski w referendum akcesyjnym zdecydował o przystąpieniu do Unii Europejskiej i jeżeli jest to strategiczna decyzja określająca przyszłość naszego kraju, powinniśmy uszanować tę decyzję i zapewnić minimum szacunku dla unijnych symboli. Flaga Unii Europejskiej nie może być dłużej bezkarnie znieważana, niszczona przez zdziczałych młokosów i, co wstyd przyznać, znieważana również przez przedstawicieli Wysokiej Izby, bo takie przypadki również miały miejsce, przywołuję przykład pani poseł Pawłowicz, która nazwała flagę Unii Europejskiej szmatą. Skoro, słusznie zresztą, ochrona w ramach prawa karnego przysługuje w Polsce fladze np. Federacji Rosyjskiej, taka sama ochrona przysługuje fladze Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, dlaczego ta ochrona ma nie przysługiwać fladze Unii Europejskiej?

    W związku z powyższym w imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch zwracam się z prośbą o poparcie tego projektu ustawy i skierowanie go do dalszych prac w komisji. Zdajemy sobie sprawę z tego, że być może będzie on musiał być poprawiony. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Sławomir Kopyciński - Wystąpienie z dnia 28 sierpnia 2014 roku.


112 wyświetleń

Zobacz także: