Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (druk nr 2854).


Poseł Sławomir Kopyciński:

    Szanowna Pani Marszałek! Pani Minister! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt zaprezentować stanowisko Klubu Poselskiego Twój Ruch wobec rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej, druk nr 2854. Ten projekt zawiera propozycje zmian w niektórych ustawach, które mają zapewnić wykonanie zapisów projektu ustawy budżetowej na rok 2015, nad którym debatowaliśmy przecież nie tak dawno, bo kilkanaście dni temu.

    Najistotniejsze zmiany związane są z realizacją założonego w projekcie ustawy budżetowej zamrożenia płac w administracji, zamrożenia płac osób podlegających tzw. ustawie kominowej oraz zamrożenia odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych na poziomie roku 2014. Od zasady zamrożenia wysokości środków na wynagrodzenia projektodawcy przewidzieli szereg wyjątków. Większość z tych wyjątków w naszym przekonaniu jest uzasadniona i wiąże się z przyjęciem do realizacji nowych zadań. Warto tu wspomnieć o wyłączeniu instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk, co ma motywować naukowców do pozyskiwania środków na badania z tytułu grantów i wzmożenia tym samym aktywności naukowej. Warto też z uznaniem odnieść się do przeznaczenia dodatkowych środków na zwiększenie liczby etatów sędziowskich i etatów asystentów sędziego w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Myślę, że każdy z podatników, który przeżył, nazwijmy to wprost, horror kilkunastomiesięcznego oczekiwania na wyrok NSA, wie, że ten wydatek jest ze wszech miar uzasadniony. Dzięki temu będzie możliwe wdrożenie częściowej informatyzacji postępowania sądowoadministracyjnego. W tym punkcie można jedynie zapytać, dlaczego tak późno, bo wydaje się, że jest to działanie mocno spóźnione, ale lepiej późno niż wcale.

    Klub Twojego Ruchu odnosi się również ze zrozumieniem do konieczności zwiększenia zatrudnienia w Urzędzie Dozoru Technicznego, m.in. ze względu na konieczność zapewnienia dozoru technicznego urządzeń gazoportu w Świnoujściu i terminalu naftowego portu w Gdańsku. Myślę, że konieczność zapewnienia niezakłóconego przebiegu dostaw surowców energetycznych jest, jak chyba wszyscy myślimy, oczywista.

    Z dużą rezerwą natomiast, a w zasadzie krytycznie odnosimy się do propozycji zwiększenia o ponad 4 mln zł funduszu wynagrodzeń w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Bizantyjski wręcz styl wydatkowania pieniędzy przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi budzić pewien niesmak. Zachęcałbym do tego, aby przejrzeć regulaminy organizacyjne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bo ewidentnie mamy tam do czynienia z przerostem zatrudnienia. Nie mówię tutaj o tzw. urzędnikach niższego szczebla, tylko o kadrze kierowniczej. Kompetencje są tam powielane, powtarzane. Wydaje się, że w tej nie najlepszej sytuacji, w której znajduje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, warto przyjrzeć się racjonalności zatrudnienia, zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych.

    Pozytywnie natomiast oceniamy pomysł zwiększenia wydatków z Funduszu Pracy na aktywne formy zwalczania bezrobocia i zabezpieczenia środków na szkolenia specjalizacyjne w trybie rezydentury dla wszystkich absolwentów uczelni medycznych z okresu 2012-2015. Jest to wprost realizacja obietnicy pani premier Ewy Kopacz z exposé. Osobiście uważam, że to jest wielki przełom i to działanie oczywiście zasługuje na poparcie całej Wysokiej Izby.

    Wydaje się, że racjonalny jest również pomysł wykorzystania powierzchni serwerowych Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji na potrzeby ośrodków krajowych systemu powiadamiania ratunkowego i systemu wspomagania dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego. Miejmy nadzieję, że te rozwiązania usprawnią ten system.

    Ustawa przewiduje również zmiany w ustawie o podatku akcyzowym, które mają zapobiec uchylaniu się od opodatkowania tym podatkiem przez stosowanie maszyn do automatycznego nabijania tytoniem gilz przez nabywców papierosów i wykorzystywania cygar do produkcji tych papierosów. Trzeba powiedzieć, że ta regulacja tego problemu nie rozwiąże. Zawsze jest tak, że zbyt wysokie obciążenia podatkowe powodują rozwój szarej strefy. Takie zjawisko, czyli rozwój szarej strefy, jeżeli chodzi o papierosy, występuje po ostatnich podwyżkach akcyzy. Trzeba też przypomnieć, że większość klubów opozycyjnych w ubiegłym roku zwracała uwagę na tego typu zagrożenie. Mówiliśmy wprost, że podwyżka tych stawek akcyzy może nie przełożyć się na zwiększenie wpływów do budżetu, a wprost przeciwnie, czyli wpłynie właśnie na rozwój szarej strefy. Myślę, że w tej chwili mamy do czynienia właśnie z takim zjawiskiem.

    Zmianą techniczną, choć w tym wypadku pozytywnie przez nas ocenianą, jest przyspieszenie terminu przedłożenia przez dysponentów części budżetowych zweryfikowanych projektów planów finansowych. Niezrozumiałe natomiast jest rozpatrywanie ustawy okołobudżetowej odrębnie od ustawy budżetowej. Mieliśmy przecież tutaj, w Sejmie, dobrą praktykę wspólnego rozpatrywania ustawy budżetowej i ustawy okołobudżetowej. Myślę, że do takiego rozwiązania trzeba wrócić.

    Jeszcze na chwilę wrócę do zamrożenia płac. Osobiście uważam, że to jest hipokryzja ze strony rządu. W naszym przekonaniu należy zredukować liczbę urzędników, bo po prostu jest ich za dużo, wprowadzić realną odpowiedzialność urzędniczą za podejmowane decyzje i wtedy można rozmawiać nawet o podwyżkach płac, aby nie być hipokrytą. Myślę, że to zamrożenie po części jest oczywiście w pewnym sensie sztuczne i w jakiejś dłuższej perspektywie szkodliwe dla nas wszystkich. Ta decyzja wymaga oczywiście odwagi. Mam nadzieję, że Platforma wróci tutaj do źródeł i zrobi to, co kiedyś obiecywała, a więc zredukuje liczbę różnego typu urzędników w administracji publicznej.

    Wskazane powyżej zmiany to oczywiście tylko część propozycji zawartych w ustawie. Znakomita większość z nich znajduje swoje uzasadnienie, mnie szczególnie podoba się sprawa dotycząca finansowania rezydentur - to dla nas, myślę, i dla przyszłości opieki zdrowotnej bardzo ważne. Dlatego opowiadamy się za dalszymi pracami nad projektem ustawy okołobudżetowej we właściwych komisjach sejmowych. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Sławomir Kopyciński - Wystąpienie z dnia 05 listopada 2014 roku.


72 wyświetleń

Zobacz także: