Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Informacja prezesa Rady Ministrów na temat działań rządu w ciągu najbliższych miesięcy.


Poseł Rafał Grupiński:

    Panie pośle, pozwoli pan?

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Oczywiście wystąpienia klubowe są także częścią dyskusji, ale jeśli pan poseł będzie łaskaw poczekać, aż pani marszałek podejmie decyzję, a na pewno doczekamy się tej decyzji po wystąpieniach klubowych, to będziemy wiedzieli, czy będziemy mieli więcej czasu, czy też tyle, ile zdecydowało Prezydium Sejmu i Konwent. Na tym bym poprzestał i nie wywoływał żadnych awantur w Sejmie.

    Przede wszystkim co jest istotne w wystąpieniach pana premiera i panów ministrów? Rozumiem, iż prezes Rady Ministrów postanowił nie przedłużać swojego wystąpienia, ale oddać głos tym, którzy w poszczególnych decernatach rzeczywiście realizują cele rządu i będą je realizowali przez najbliższy rok. W związku z tą informacją przede wszystkim jesteśmy świadkami pewnych niezwykle istotnych decyzji z punktu widzenia grup społecznych, które rzeczywiście zawsze są w największej potrzebie. Polityka jest sztuką osiągania celów, dobrze o tym wiemy, ale dobre rządzenie polega na tym, że te cele dobiera się w sposób właściwy do czasu i sytuacji, w jakiej znajdują się poszczególne społeczeństwa czy państwa.

    Polska dzisiaj funkcjonuje, podobnie jak cały nasz region, w sytuacji pewnego kontekstu zewnętrznego, który nie jest kontekstem dającym nam poczucie pełnego bezpieczeństwa i spokoju. Wiemy, co dzieje się za wschodnią granicą, mówił o tym pan premier, mówił o tym minister spraw zagranicznych. Ale niezależnie od tego, jak musimy budować swoje wpływy w Unii Europejskiej, w NATO po to, by uczynić tę sytuację bardziej bezpieczną, musimy także pamiętać o tym, że polityka wewnętrzna jest istotą prowadzenia spraw, przede wszystkim w wymiarze społecznym. Dlatego obydwa cele, jakie przedstawił pan premier, a więc mieszanej waloryzacji emerytur i rent, która ma posłużyć zwiększeniu kwot przeznaczonych dla tych, którzy mają najniższe emerytury, wiążą się z pomysłem niezwykle ważnym, myślę, doniosłym społecznie. Jednocześnie jest to decyzja, na podstawie której widać, iż rząd, niezależnie od tego, przez jak trudne czasy przechodziliśmy, jeśli chodzi chociażby o zewnętrzny kryzys gospodarczy, zdecydował się, aby tego, co udało nam się dzięki wspólnej pracy Polek i Polaków, przedsiębiorców i pracowników, a także decyzji rządowej wypracować, nie przejadać, nie przeznaczać na podwyżki dla tych, którzy nieźle zarabiają, chociażby urzędów i sfery budżetowej, która zawsze potrzebuje pieniędzy, ale przecież są tacy, którzy bardziej potrzebują tych pieniędzy, lecz przeznaczyć to na emerytury dla tych, którzy najbardziej potrzebują tych pieniędzy.

    W sytuacji, w której mowa o odpowiedzialności za tych, którzy potrzebują tej pomocy, z jednej strony słyszeliśmy drwiny jednej z partii lewicowych, z drugiej strony, kiedy premier mówił o potrzebie odpowiedzialności za państwo i za pewne decyzje społeczne, usłyszeliśmy śmiech z ław PiS-u. Otóż partia, która śmieje się z odpowiedzialności za państwo, nie jest partią poważną, nie powinna się w ogóle ubiegać o władzę w przyszłości. (Oklaski)

    (Poseł Jarosław Zieliński: Z premiera się śmialiśmy.)

    Albo inaczej rozumiecie pewne rzeczy, które tak naprawdę są ważne w hierarchii celów, jakie się stawia wtedy, kiedy przejmuje się odpowiedzialność za pomyślność społeczną.

    Drugim elementem, o którym mówił pan premier, niezwykle istotnym, jest to, aby ci, którzy mają dzieci, starają się o to, ażeby Polska była krajem, który ma przyszłość przed sobą, ma następców, ma szanse na to, by następne pokolenia kontynuowały naszą pracę i nasze obecne wysiłki, mogli w pełni korzystać z ulg na dzieci, jakie są przez nas przyznane. Wszystkim tym, którzy mają jakiś szacunek dla pewnej historii związanej z dbałością o sprawy społeczne w Polsce, przypomnę, że w ostatnim czasie - mówił o tym minister Kosiniak-Kamysz - od momentu ogłoszenia Roku Rodziny w 2012 r., rząd koalicyjny Platformy Obywatelskiej i PSL podjął bardzo wiele decyzji, począwszy od decyzji o rocznym urlopie rodzinnym, poprzez decyzje dotyczące większego dofinansowania inwestycji, jeśli chodzi o żłobki, po decyzję o dodatkowych zajęciach w przedszkolach za złotówkę. Rząd podjął bardzo wiele decyzji, myślę, bardzo istotnych społecznie. Przypomnę, że rząd SLD w czasie kiedy sprawował władzę, skrócił urlop macierzyński z 26 do 16 tygodni, a PiS wydłużył ten urlop macierzyński tylko o 2 tygodnie. My wprowadziliśmy roczny urlop rodzicielski. Taka jest różnica między nami a lewą i prawą stroną tej sali. (Oklaski)

    (Głos z sali: Ajajaj!)

    Jest też, myślę, wiele istotnych elementów w tym, o czym mówili poszczególni ministrowie, które są kontekstem dla tych decyzji, decyzji trudnych budżetowo, mających na pewno, jak zresztą było to liczone, spory wymiar finansowy, a mianowicie z jednej strony wzrastała dotycząca pomysłu polskiej inwestycji pomoc udzielana przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a więc to wsparcie kredytowo-inwestycyjne jest niezwykle duże, jeśli chodzi o polskie firmy, a szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa - mówił o tym minister skarbu - a z drugiej strony minister finansów wyraźnie kładzie nacisk na to, żeby zmniejszać mitręgę biurokratyczną, jeśli chodzi o firmy, o podatników, żeby zmniejszać tę mitręgę, na którą jednak, jak dobrze wiemy chociażby ze spotkań poselskich, przedsiębiorcy się skarżą. To jest niezwykle ważne, bo bez ułatwiania rozwoju przedsiębiorczości w Polsce nie będzie tych wpływów, które są nam potrzebne do tego, żeby realizować tak ważne cele społeczne, o których mówił pan premier.

    Dlatego też myślę, że dzisiaj informacje, jakie przekazał prezes Rady Ministrów, a także przekazali pozostali ministrowie, dają nam nadzieję na to, że ten rok, ostatni rok tej kadencji, będzie wypełniony bardzo dobrą pracą rządu, trafnymi decyzjami, niezwykle ważnymi społecznie, a przede wszystkim że ci, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują, którzy nie są w sytuacji mimo wszystko jednak wcale jeszcze niewykrystalizowanej gospodarczo, jeśli chodzi chociażby o rynek europejski czy rynek światowy, będą objęci działaniami, które będą niwelowały ewentualne złe skutki chociażby deflacji, o której była mowa, czy trudniejszej sytuacji od kilku lat, jeśli chodzi o gospodarkę.

    Tak więc jesteśmy w tej sprawie - mówię tutaj oczywiście o Klubie Parlamentarnym Platforma Obywatelska - niezwykle zadowoleni z tego, że tak ważne decyzje będą w najbliższym czasie skierowane do Sejmu do rozpatrzenia już legislacyjnego, a więc ta mieszana waloryzacja rent i emerytur, a także możliwość korzystania w pełni z ulg na dzieci przez tych, którzy dotąd z tych ulg przez to, że byli mniejszymi PIT-owcami, nie mogli w pełni korzystać. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Rafał Grupiński - Wystąpienie z dnia 27 sierpnia 2014 roku.


81 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:






Poseł Rafał Grupiński - Wystąpienie z dnia 05 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Rafał Grupiński - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Wybór Marszałka Sejmu

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Rafał Grupiński - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Wybór Marszałka Sejmu

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Rafał Grupiński - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Rafał Grupiński - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy