Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

18 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie pilnego rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (druk nr 2446).


Poseł Sławomir Jan Piechota:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Ogromnie cenię i zaangażowanie, i kompetencje pana posła Tadeusza Tomaszewskiego, tym bardziej chciałbym jednak sprostować i wyjaśnić istotę mojej wypowiedzi. Mam bowiem przekonanie, że pewne specjalne prawa, uprawnienia, jeżeli są nadmierne, obracają się przeciwko uprawnionym. Mam wrażenie, że właśnie mamy do czynienia z taką sytuacją. Mamy taką automatyczną, naturalną, humanitarną skłonność do ochrony zwłaszcza osób słabszych, czyli osób niepełnosprawnych.

    Potem pan Tadeusz Tomaszewski sam sobie tu odpowiadał, pytając, dlaczego samorządowcy, samorządy nie zatrudniają osób niepełnosprawnych. Wiele instytucji samorządowych funkcjonuje w trybie dwuzmianowym, całodziennym. Samorządowcy mówią, że jeżeli w takim trybie pracuje zbyt duża grupa osób o skróconym dziennym, tygodniowym czasie pracy, to wprowadza to perturbacje w sprawnym funkcjonowaniu takiej instytucji, a więc w załatwianiu spraw obywatelskich. Dlatego te instytucje w pewnym momencie stwierdzają, że lepiej jest płacić karę. Mówię: karę, bo jednak jest to kara. Możemy używać różnych eufemizmów, eleganckich słów, ale jeżeli z powodu niezatrudniania osób niepełnosprawnych trzeba zapłacić 42% średniej krajowej za każdy brakujący etat do 6%, to znaczy, że jest to kara. Mimo to nawet te wielkie samorządy, które powinny najbardziej skrupulatnie dbać o swoje pieniądze, takie jak choćby samorząd miasta stołecznego Warszawy czy samorząd mojego miasta, który płaci 1,6 mln zł owej wpłaty za niezatrudnianie osób niepełnosprawnych, często wychodzą z założenia, że prostsze jest wywiązanie się z obowiązku zapłaty kary niż zatrudnianie osób, które wprowadza tyle komplikacji.

    Dlatego w pełni szanując wyrok trybunału i uznając, że nie ma tu o czym rozmawiać, uważam, że problem nie został rozstrzygnięty i że musimy o tym dyskutować. Dziękuję.



Poseł Sławomir Jan Piechota - Wystąpienie z dnia 06 czerwca 2014 roku.


61 wyświetleń

Zobacz także: