Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

23 punkt porządku dziennego:


Przedstawiona przez Radę Ministrów informacja o stanie lasów oraz o realizacji ˝Krajowego programu zwiększania lesistości˝ w 2012 r. (druk nr 2056) wraz ze stanowiskiem Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (druk nr 2115).


Poseł Stanisław Żelichowski:

    Bardzo dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Szanowni Leśnicy! Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego, w imieniu którego mam zaszczyt zabierać głos, z dużą uwagę zapoznał się z dostarczonymi nam dokumentami rządowymi.

    Corocznie scenariusz tych spotkań jest podobny, od wielu, wielu lat. Zawsze dziękujemy leśnikom za ich pracę - ja to również czynię w tej chwili - bo z jednej strony, jak się tak na to patrzy od zbioru nasion, poprzez produkcję szkółkarską, poprzez pielęgnowanie, po ochronę lasu, to leśnicy wykonują bardzo pożyteczną społecznie, bardzo potrzebną pracę i za tę pracę należy się podziękowanie. Z drugiej strony, pracując na tym otwartym organizmie, jakim jest polska przyroda, mają do czynienia z różnego rodzaju klęskami. Są klęski wiatrołomów, pożary, gradobicia, huragany, powodzie i gdyby nie było tak sprawnej organizacji, to mielibyśmy z tym różne problemy. Do tego dochodzą jeszcze gradacje szkodliwych owadów, grzybów. Leśnicy radzą z tym sobie dosyć skutecznie i tak powinno zostać w przyszłości.

    A co jakiś czas, jak obserwuję to od 2002 r., kiedy debatujemy, bo w ustawie o lasach zapisaliśmy obowiązek interesowania się Sejmu, sprawdzania raz do roku informacji o stanie lasów, dochodzą pewne kataklizmy w postaci kampanii politycznej. Co jakiś czas jest kampania polityczna i wtedy wszyscy zachowują się nie do końca tak, jak być powinno. Ostatnio słyszałem, że po kościołach zbierane są jakieś podpisy w związku z rzekomą próbą prywatyzacji lasów. Krótko mówiąc i używając terminologii leśnej, ktoś puścił księdza w maliny i puścił wiernych w maliny. To jest element kampanii politycznej, możemy to przyjąć, ale dylemat związany jest z tym, że w ślad za tego typu działaniami pojawiają się ataki w mediach, niesłuszne, na leśników. To wszystko jest elementem toczącej się kampanii. Za dwa miesiące są wybory, nawet dziś były wnioski o podanie się ministra do dymisji. Czymże to jest? To jest element kampanii, bardziej udolnej lub mniej udolnej, przyjmijmy, że bardziej udolnej.

    Ja chciałbym powiedzieć o pozytywnej sprawie, poinformować leśników, że w imieniu grupy posłów z Platformy i PSL-u złożyliśmy projekt ustawy o innej formie zatrudnienia, mówiąc ogólnie, o przejściu z powoływania na warunki kodeksowe. Czekamy, już nie dni, a godziny na pewno dzielą nas od tego, kiedy pani marszałek po ostatnich konsultacjach nada temu projektowi numer druku. Postaramy się w niedługim czasie przeprowadzić cały proces legislacyjny i tę ustawę wprowadzić w życie. Mam nadzieję, że stanie to się niedługo.

    Ażeby tych fobii, które towarzyszą tej sprawie, nie przywoływać, w imieniu klubów Platformy, PSL-u i lewicy złożyliśmy projekt zmian konstytucji. Chodzi o to, żeby konstytucyjnie zapisać trwałość lasu i nie dopuszczać do tych wszystkich dywagacji, które się pojawiają, bo nikt w Polsce nie zamierza prywatyzować lasów. Była jedna siła, która próbowała, ale nie chcę do tego wracać, nie chcę tu jątrzyć, bo nie w tym rzecz.

    Jeszcze parę zdań, bo została mi już tylko minuta, parę zdań, jeżeli chodzi o ˝Krajowy program zwiększania lesistości˝. Jako współautor tego programu chcę powiedzieć, że wówczas było 1 mln 700 tys. ha gruntów klasy VI i klasy VIz. Zakładaliśmy, że zalesimy 1 mln ha z tych 1 mln 700 tys. Pozwoliłoby to na zwiększenie lesistości kraju ponad 30%. Problemy były różne. Wprowadziliśmy m.in. ustawę o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia i to trochę przyspieszyło ten proces, ale na rynku dopłat unijnych są pewne gatunki, które się bardziej opłacają, i są gatunki, które mniej się opłacają, stąd ten proces został trochę powstrzymany.

    Ostatnio został powstrzymany - niestety, z przykrością muszę o tym powiedzieć - również przez fakt, że ktoś wpadł na pomysł, żeby wpływ lasu był oceniany w formie raportu oddziaływania na środowisko, żeby oceniać, czy to nie działa na ptaki i siedliska. Na miły Bóg, ludzie płacą ciężkie pieniądze za te raporty. Jeżeli jeszcze dojdzie do zatwierdzenia takiego raportu, to i tak ostatnie zdanie ma dyrektor dyrekcji i nawet jak jest raport, który mówi, że to nikomu nie szkodzi, to według niego to szkodzi. Jak najszybciej, panie ministrze, trzeba z tego zrezygnować. To nie jest norma unijna, to jest nasza norma (Dzwonek) wewnętrzna, nie wiadomo po co wprowadzona. Jak to zrobimy, to przyspieszymy realizację programu zwiększania lesistości.

    Oczywiście będziemy głosowali za przyjęciem obu dokumentów. Jeszcze raz dziękuję leśnikom. Dziękuję, panie marszałku. (Oklaski)



Poseł Stanisław Żelichowski - Wystąpienie z dnia 21 marca 2014 roku.


108 wyświetleń




Zobacz także:







Poseł Stanisław Żelichowski - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisław Żelichowski - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisław Żelichowski - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisław Żelichowski - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisław Żelichowski - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy