Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

23 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Administracji i Cyfryzacji oraz Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych (druki nr 2177 i 2195).


Poseł Marek Suski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowni Przedstawiciele Rządu! Nie wiem, czy jest ktoś z ministerstwa. Nie wiem, w jakiej randze. Bardzo proszę o podpowiedzenie, kto reprezentuje rząd.

    Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

    Proszę się nie rozglądać, panie pośle, pomogę panu, jeśli nie dostrzega pan przedstawiciela rządu. Niech się pan nie fatyguje. Informuję pana, że w imieniu rządu z uwagą będzie pana słuchać pan minister Roman Dmowski. Na pewno się pan bardzo cieszy.

    Poseł Marek Suski:

    Dziękuję bardzo, panie marszałku, za tak cenną informację.

    Szanowni państwo, chciałbym przedstawić stanowisko klubu Prawo i Sprawiedliwość wobec poprawek Senatu, ale też trudno nie odnieść się do całości ustawy, bo te poprawki Senatu nie wnoszą jakichś diametralnych zmian. Można powiedzieć, że w kilku miejscach są to zmiany legislacyjne. Jedna ze zmian jest w zasadzie taką zmianą, którą można było wprowadzić bądź nie. Jak powiedzieli legislatorzy, jest to zapis, który w każdym przypadku jest prawidłowy. Jest też właściwie umożliwienie rozliczenia komitetu tak jak w dotychczasowej ustawie przez okres jednego roku.

    Jeśli mówimy o tej ustawie, to rzeczywiście trzeba zwrócić uwagę na jedną rzecz. Przedwojenna ustawa, jakkolwiek można powiedzieć, że z dzisiejszego punktu widzenia może była nieco przestarzała, bo można było składać wniosek w drodze papierowej, a tutaj przewiduje się, że tak naprawdę główną formą będzie wniosek elektroniczny, dawała komitetom, które chciały prowadzić zbiórkę, możliwość wyboru, czy zwrócą się do gminy, jeśli chciały dokonywać zbiórki na małym obszarze, czy do województwa, czy w końcu do ministerstwa, jeśli miała to być zbiórka na terenie całego kraju. Dzisiejsza ustawa oddaje pełnię władzy w ręce rządu. Jeżeli cel zbiórki będzie niechciany przez rząd, to w tej ustawie są możliwości zablokowania takiej zbiórki. Ponieważ ten rząd jest całkowicie niewiarygodny - wystarczy przypomnieć, co robił z przyznaniem miejsca na multipleksie Telewizji Trwam - można powiedzieć, że to jest ustawa niezwykle groźna, ustawa, która tak naprawdę zakłada knebel w formie cenzury politycznej w wypadku niechcianych zbiórek publicznych, czyli na tzw. wolność obywatelską organizacji pozarządowych. I z tych powodów jest ona niezwykle niebezpieczna. Przypomniałem tu przypadek Telewizji Trwam, ale takich przykładów na to, że ten rząd był całkowicie niewiarygodny, jest o wiele więcej. Przywołam choćby obietnicę sprowadzenia katarskiego inwestora, który (Dzwonek) później, jak się okazało, rozmył się we mgle i rząd nie potrafił znaleźć na całym świecie kontaktu z tym niby to inwestorem. Dlatego uważam, że ta ustawa jest ustawą niezwykle groźną wbrew temu, co mówi rząd, twierdzący, że to jest ustawa, która pomaga obywatelom, ułatwia im działania. Otóż przy złej woli ta ustawa będzie je po prostu blokować. Mam tu osobiste doświadczenia. Gdyby nie to, że obecna ustawa dawała możliwości występowania do różnych ciał, to pewnie Społeczny Komitet Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego pomnika by nie wybudował, bo władze tam, gdzie była koalicja PSL z Platformą, różnymi sposobami utrudniały działania, przedłużały termin wydania zgody na zbiórkę. Nawet do dzisiaj jeszcze ślą urzędnicy jakieś pisma, żeby uzupełniać rozliczenie, bo im się coś nie zgadza, choć wszystko się w rachunkach zgadza. Uważam, że to jest jedno z tych rozwiązań, które centralizują i nakładają kaganiec obywatelom. Platforma Obywatelska mówiła, że będzie za przekazaniem większych uprawnień samorządom, tymczasem te uprawnienia zabiera. Obawiam się, że taki proceder może być prowadzony, mając na uwadze dotychczasowe negatywne doświadczenia z działalnością tego antydemokratycznego rządu. Dziękuję bardzo.



Poseł Marek Suski - Wystąpienie z dnia 13 marca 2014 roku.


135 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:



Poseł Marek Suski - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Informacja bieżąca w sprawie bezpieczeństwa środków zgromadzonych...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy




Poseł Marek Suski - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Suski - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Suski - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2014 roku...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Suski - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji z prac nad wnioskiem wstępnym o pociągnięcie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Suski - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o przedstawionym przez Prezydenta...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy