Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

15 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Liberii o wymianie informacji w sprawach podatkowych, podpisanej w Nowym Jorku dnia 7 sierpnia 2013 r. (druki nr 2035 i 2069).


Poseł Maciej Mroczek:

    Dziękuję.

    Pani Marszałkini! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch mam zaszczyt przedstawić stanowisko dotyczące sprawozdania Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Liberii o wymianie informacji w sprawach podatkowych, podpisanej w Nowym Jorku dnia 7 sierpnia 2013 r. (druki nr 2035 i 2069).

    Polska nie zawarła z Liberią umowy o wymianie informacji w sprawach podatkowych, Liberia bowiem jeszcze znajduje się według rozporządzenia ministra finansów na liście krajów, które posługują się prawidłami szkodliwej konkurencji podatkowej. Wpisana została w 2002 r. przez OECD na tzw. szarą listę. Mimo to zawarcie umowy z Liberią jest możliwe, ponieważ jej administracja zmieniła podejście do tematu wymiany informacji podatkowej. Umowa ta została sporządzona na podstawie modelowej umowy OECD o wymianie informacji w sprawach podatkowych. W przypadku Polski obejmuje ona podatek od osób prawnych, podatek dochodowy od osób fizycznych i podatek od towarów i usług, w przypadku Liberii natomiast wszystkie podatki bez względu na ich rodzaj i nazwę nałożone w momencie podpisania umowy.

    Umowa modelowa, jak i wynegocjowana umowa pozwalają wymieniać informacje na żądanie, nie obejmuje natomiast wymiany spontanicznej lub automatycznej. Informacje powyższe będą wymieniane tylko w celu sprawdzenia i odpowiedniego wdrożenia obowiązków podatkowych w relacjach gospodarczych Polska - Liberia. Wejście w życie umowy nie będzie miało negatywnego skutku dla dochodów sektora finansowego, będzie miało za to pozytywny wpływ na wysokość dochodów w budżecie Skarbu Państwa, jak również umowa ta będzie niewątpliwie niezawodnym narzędziem weryfikacji deklarowanych podstaw opodatkowania przez podatników osiągających dochody w relacjach z Liberią. Zawarta umowa będzie również istotnym czynnikiem rozwoju obustronnej współpracy podatkowej, w tym wymiany informacji podatkowych, bez konieczności dokonywania zmian w ustawodawstwie wewnętrznym.

    Mając powyższe na uwadze, Klub Poselski Twój Ruch popiera przyjęcie projektu ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Liberii o wymianie informacji w sprawach podatkowych, podpisanej w Nowym Jorku 7 sierpnia 2013 r. Dziękuję.



Poseł Maciej Mroczek - Wystąpienie z dnia 06 lutego 2014 roku.


61 wyświetleń

Zobacz także: