Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

25 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 2815).


Poseł Maciej Mroczek:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałkini! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Na wstępie chciałbym zapewnić, że Klub Poselski Twój Ruch będzie za skierowaniem tego projektu do dalszych prac w komisji. Dlaczego? Myślę, że odpowiedź jest prosta. Trudno nie zgodzić się z argumentacją posła wnioskodawcy, który mówił o wielkim, postępującym, co gorsza, rozwarstwieniu polskiego społeczeństwa, które powoduje, że, zresztą nie tylko w Polsce, ale na świecie, 8% ludności - tak mówią statystyki - dysponuje 80% całego światowego bogactwa. Takim ekstremalnym przykładem rozwarstwienia jest Republika Południowej Afryki, gdzie to rozwarstwienie jest obecnie większe, Wysoka Izbo, niż za czasów apartheidu. To jest postępujący proces. Nie chciałbym, abyśmy w Polsce doczekali się realizacji takiego scenariusza i dlatego rozwój tego systemu dysproporcji i nierówności powodujący, że bogaci stają się coraz bogatsi, a biedni jeszcze biedniejsi, należy po prostu zatrzymać.

    Chciałbym zwrócić uwagę na to przy okazji rozpatrywania projektu w komisji, bo wierzę, że wniosek o odrzucenie go w pierwszym czytaniu nie zostanie przez Wysoką Izbę zaakceptowany. Chciałbym również, abyśmy podczas prac w komisji pochylili się nad kwestią kwoty wolnej od podatku, podnoszoną już w poprzednich wystąpieniach. Jest projekt ustawy zwiększający kwotę wolną od podatku, złożony zresztą już do laski marszałkowskiej, projekt Twojego Ruchu. Zwiększa on tę kwotę wolną od podatku z 3000 do 6000 zł. Myślę, że warto by było w ramach prac komisji, panie pośle wnioskodawco, połączyć te dwa aspekty, równie ważne. Padały już dzisiaj stwierdzenia, że przecież to dla nich - dla 60, 70%, 80% polskiego społeczeństwa, które tak zarabia - tych najniżej uposażonych, są te pieniądze, to dla nich jest ta swoista ulga, a te pieniądze przecież i tak wrócą do gospodarki. To nie jest tak, że ci ludzie zaoszczędzą je i kupią wysublimowane instrumenty finansowe, oni po prostu pójdą i wydadzą je na konsumpcję. Tak więc jeszcze raz apeluję o to, aby pochylić się nad projektem Twojego Ruchu. Już ponad pół roku ten projekt leży w lasce marszałkowskiej.

    Chciałbym również, abyśmy podczas prac w komisji odpowiedzieli sobie na pytanie, co z budżetowymi wpływami samorządów lokalnych. Tutaj operowaliśmy na takich grubych dosyć liczbach - 10-11 mld zł w skali roku. Ponad 51% z CIT, z podatku dochodowego, to są wpływy samorządów lokalnych. Po pierwsze, trzeba byłoby określić konkretną, właściwą liczbę, a po drugie, trzeba byłoby zastanowić się nad sposobem rekompensaty samorządom lokalnym tego ubytku, bo na pewno jest to kwota warta uwagi. Jeżeli nie będą one miały rekompensaty - mówię o samorządach lokalnych - to oczywiście odbędzie się to kosztem inicjatyw lokalnych i cięć miejscowych. Tak że wydaje mi się, że to jest równie ważna sprawa, zresztą podnoszona przez Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej.

    Reasumując, Klub Poselski Twój Ruch jest za przyjęciem tego projektu i skierowaniem go do dalszych prac w komisji. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Maciej Mroczek - Wystąpienie z dnia 07 listopada 2014 roku.


114 wyświetleń

Zobacz także: