Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa (druk nr 2605).


Poseł Maciej Mroczek:

    Dziękuję.

    Pani Marszałkini! Państwo Ministrowie! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch przedstawić stanowisko dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa.

    Przedmiotowy projekt ma na celu dostosowanie obowiązującego systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 października 2013 r., w którym to trybunał orzekł o niezgodności art. 70 § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa z ustawą zasadniczą.

    Proponowany projekt ustawy przewiduje, iż przedawnienie zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką lub zastawem skarbowym będzie podlegało tym samym zasadom ogólnym określonym w art. 70 ww. ustawy co pozostałe świadczenia daninowe, a organy skarbowe nie utracą kompetencji do zaspokojenia wierzytelności także z przedmiotu hipoteki czy zastawu skarbowego. To rozwiązanie jest o tyle zasadne, iż znajduje uzasadnienie w konstytucyjnych gwarancjach zasady równości i sprawiedliwości, a jednocześnie prowadzi do stabilizacji zasady konieczności zachowania równowagi budżetowej oraz stosunków społecznych w obrocie gospodarczym.

    W wyniku derogacji przedmiotowego przepisu powstała zmiana przyczyni się do zwiększenia skuteczności organów skarbowych w dochodzeniu należności publicznoprawnych. Nie stanowi to przy tym ograniczenia możliwości dochodzenia wierzytelności podatnika także z przedmiotu hipoteki lub zastawu skarbowego, gdyż wykładnia funkcjonalna tego przepisu nie prowadzi do ograniczenia zakresu stosowania hipoteki jako zabezpieczenia pożytków prawa, co więcej, nie prowadzi do ograniczenia zasady zakresu nieruchomości i innego mienia, które również może stanowić przedmiot ograniczonego prawa rzeczowego w postaci hipoteki.

    Merytoryczną istotą zmiany jest wyeliminowanie z obrotu gospodarczego zwłoki w egzekwowaniu należności przez organy podatkowe, co stanowi jego usprawnienie i daje możliwość zaspokojenia należnych wierzytelności w rozsądnym terminie. W sytuacji gdy ww. organy nie są w stanie przed upływem terminu przedawnienia udowodnić istnienia stosunku zobowiązaniowego, zgodnie z zasadą równości płatników wszyscy podatnicy będą podlegać tym samym regulacjom na podstawie zasad ogólnych przepisów ustawy, a mianowicie ich zobowiązanie ulegnie pięcioletniemu terminowi przedawnienia, stając się jednocześnie świadczeniem naturalnym, z którego - po podniesieniu zarzutu przedawnienia - wierzyciel nie będzie mógł zaspokoić swoich roszczeń.

    Proponowana zmiana została poparta w drodze konsultacji przez Krajową Radę Komorniczą, Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Naczelny Sąd Administracyjny jako zasadna i niekolidująca z normami prawem przepisanymi.

    Pani Marszałkini! Wysoka Izbo! Mając powyższe na uwadze, Klub Poselski Twój Ruch wnosi o skierowanie projektu do komisji finansów celem szczegółowego rozpatrzenia. Dziękuję bardzo.



Poseł Maciej Mroczek - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2014 roku.


105 wyświetleń

Zobacz także: