Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

35 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Gospodarki oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy o przywilejach i immunitetach Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej, sporządzonej w Abu Zabi dnia 13 stycznia 2013 r. (druki nr 2514 i 2577).


Poseł Maciej Mroczek:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch mam zaszczyt przedstawić Wysokiej Izbie stanowisko klubu w sprawie projektu ustawy o ratyfikacji Umowy o przywilejach i immunitetach Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej, sporządzonej w Abu Zabi dnia 13 stycznia 2013 r.

    Podstawowe zadanie agencji polega na zwiększeniu świadomości społecznej, rozwijaniu badań, szerokiej współpracy międzynarodowej oraz wymianie doświadczeń w zakresie energii odnawialnej. Polska jest członkiem agencji od dnia 5 maja 2010 r. i aktywnie angażuje się w jej rozwój. W skład agencji obecnie wchodzi 128 państw oraz Unia Europejska, dzięki czemu każdy z krajów członkowskich zyskuje dzięki doświadczeniom i wiedzy innych. Taki model współpracy umożliwia budowę stabilnej międzynarodowej polityki energetycznej.

    Umowa o przywilejach i immunitetach Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej zawiera 12 artykułów, które mają gwarantować m.in. prawidłowe zabezpieczenie korespondencji i dokumentów, ułatwienia w podróżach, zwolnienie z ograniczeń imigracyjnych, ułatwienia w kwestiach związanych z walutami, a także rozwiązywanie sporów. Sytuacja taka niewątpliwie ułatwi zarówno współpracę międzynarodową, jak i rozwój oraz wykorzystanie źródeł energii odnawialnej w kraju. Przywileje zawarte w umowie mogą również zwiększyć zainteresowanie polskich specjalistów czynnym udziałem w rozwoju agencji.

    Bardzo istotne dla efektywnej współpracy jest zawarcie w umowie artykułu rozwiązującego problem potencjalnego nadużywania przywilejów związanych z aktywnym członkostwem w agencji. Równie istotnym elementem jest fakt, że ratyfikacja umowy nie spowoduje konieczności dokonywania zmian w obowiązującym ustawodawstwie ani obciążenia budżetu państwa. Nie pociągnie za sobą też żadnych negatywnych skutków gospodarczych i społecznych. Politycznym skutkiem przystąpienia do umowy będzie wzmocnienie Polski w ramach Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej i jej pozycji na świecie.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mając powyższe na uwadze, Klub Poselski Twój Ruch pozytywnie opiniuje przedstawiony projekt ustawy. Dziękuję. (Oklaski)

    (Poseł Andrzej Czerwiński: Pamiętaj, kto bił brawo.)



Poseł Maciej Mroczek - Wystąpienie z dnia 24 lipca 2014 roku.


81 wyświetleń

Zobacz także: