Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Brytyjskich Wysp Dziewiczych o wymianie informacji w sprawach podatkowych oraz Protokołu i Wspólnej Deklaracji Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Rządu Brytyjskich Wysp Dziewiczych, podpisanych w Londynie dnia 28 listopada 2013 r. (druki nr 2380 i 2432).


Poseł Maciej Mroczek:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Podobnie jak przed chwilą dyskutowana umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Bermudami, tak i ta umowa jest umową standardową, wzorowaną na modelowej konwencji OECD. Omawiana przez nas umowa jest pierwszą tego typu pomiędzy naszymi krajami. Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową dla celów podatku dochodowego od osób prawnych Brytyjskie Wyspy Dziewicze znajdują się na liście krajów oraz terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową. Zawarcie umowy stało się możliwe dopiero po zmianie polityki wymiany informacji podatkowych przez Wyspy Dziewicze.

    Procedowana ustawa przewiduje mechanizm wymiany informacji na wniosek. Umożliwia również między innymi uzyskanie dostępu do informacji związanych z rachunkami bankowymi, transakcji transgranicznych, a także do informacji o właścicielach osób prawnych oraz innych struktur typu powierniczego.

    Umowa reguluje ponadto takie kwestie, jak ponoszenie kosztów udzielania informacji, możliwość prowadzenia kontroli podatkowej za granicą oraz zasady zachowania poufności wymienionych informacji.

    Przepisy umowy będą miały zastosowanie do organów polskiej administracji podatkowej stosujących postanowienia umowy w stosunkach gospodarczych.

    Wnioskodawcy oceniają, iż podpisanie umowy nie wywoła negatywnych skutków dla budżetu państwa, a nawet dzięki opodatkowaniu w Polsce większej kategorii dochodów może pozytywnie wpłynąć na dochody budżetowe.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Poselski Twój Ruch popiera przedłożoną umowę między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Brytyjskich Wysp Dziewiczych i będzie głosował za przyjęciem ustawy o jej ratyfikacji. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Maciej Mroczek - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2014 roku.


61 wyświetleń

Zobacz także: