Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie komisyjnego projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 2830).


Poseł Maciej Mroczek:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch pragnę wygłosić krótkie stanowisko w sprawie druku nr 2830.

    Wysoka Izbo! To kolejny krok w kierunku uproszczenia pracy Kancelarii Sejmu i ministerstw, ale też w ogóle procesów zachodzących w Kancelarii Sejmu. Przed chwilą pan poseł Ajchler mówił o tym przedłużającym się czasie udzielania odpowiedzi na interpelacje. Ta właśnie zmiana ma między innymi albo przede wszystkim spowodować, żeby te prace nad odpowiedziami były szybsze i te terminy były przestrzegane. Faktycznie z kadencji na kadencję wpływa coraz więcej tych dokumentów. Mówiliśmy już o liczbie interpelacji i zapytań, to jest 30 tys. spraw, ponad 860 tys. stron tekstu. Są to niewyobrażalne liczby, które na pewno nie będą mniejsze, tak jak powiedziałem, a będą się raczej zwiększały.

    Pierwszym krokiem, który uczyniła Kancelaria Sejmu w sprawie usprawnienia pracy swojej, ale też przede wszystkim posłów, było wprowadzenie iPadów. Od razu, że tak powiem, i Kancelaria, i my wszyscy odczuliśmy poprawę, bo nagle przestało się produkować tony papieru, pracownicy nie zajmowali się drukowaniem, a każdy z posłów miał szybkie informacje i był na bieżąco. Zresztą takich pomysłów usprawniających prace Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich miała kilka. Z jednej strony proszę pamiętać, że fakt, iż możemy ogłaszać informacje dotyczące posiedzeń komisji w formie elektronicznej to właśnie zasługa komisji regulaminowej. Wcześniej zawiadomienia wysyłano faksem, a faksy, jak wiadomo, raz działają, a raz nie działają. Forma elektroniczna wyeliminowała ten problem, przyspieszyła cały proces powiadamiania. Ponadto zwróciliśmy się do poszczególnych dysponentów części budżetowych z wnioskami o przesyłanie w formie elektronicznej, a nie papierowej egzemplarzy wydawanych komórkom administracyjnym. Zaoszczędziliśmy dzięki temu tony papieru i setki roboczogodzin pracowników Kancelarii Sejmu.

    Teraz przyszedł czas na usprawnienie postępowania z zapytaniami i interpelacjami. Bardzo się cieszę, że doszliśmy do takiego momentu, że cały obieg dokumentów będzie w formie elektronicznej. Nie obawiałbym się tego, o czym mówiła tutaj pani posłanka Witek, a więc co z kwestią bezpieczeństwa dokumentów i ich obiegu. Myślę, że pan dyrektor odpowiedzialny za informatykę w Kancelarii Sejmu chętnie przyjdzie i rozwieje nasze wątpliwości. Do tej pory, można powiedzieć, przynajmniej ja osobiście nie spotkałem się z jakimiś specjalnymi niedogodnościami lub próbami dostępu osób nieuprawnionych do moich dokumentów czy do mojej poczty, tak że wierzę głęboko, że ta poufność będzie zachowana. Dlatego z ogromnym zadowoleniem przyjmuję ten projekt i wierzę, że Wysoka Izba przyjmie go jednogłośnie, abyśmy mogli wprowadzać kolejne usprawnienia i wykonać kolejny krok ku e-informatyzacji Kancelarii Sejmu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Maciej Mroczek - Wystąpienie z dnia 05 listopada 2014 roku.


78 wyświetleń

Zobacz także: