Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Teresa Hoppe:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! 15 stycznia br. na XXXV Sesji Rady Miasta Gdyni radni podjęli jednogłośnie uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2014 Rokiem Księdza Prałata Hilarego Jastaka. W tym roku przypadnie 100. rocznica jego urodzin.

    Ksiądz prałat doktor Hilary Jastak urodził się 3 kwietnia 1914 r. w Kościerzynie. W 1934 r. podjął naukę w Seminarium Duchownym w Pelplinie, którą przerwała wojna. Studia ukończył w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, a święcenia kapłańskie otrzymał 7 czerwca 1941 r. z rąk arcybiskupa Stanisława Galla i został wysłany jako wikariusz do wsi Lubań, a następnie do Józefowa pod Otwockiem, gdzie działał w organizacji ˝Krzyż i Miecz˝. W Goszczynie koło Grójca stanowiącym kolejne miejsce pracy duszpasterskiej zasilił szeregi Armii Krajowej i został kapłanem tego okręgu, ucząc równolegle religii, łaciny i języka niemieckiego w tajnej szkole średniej. Podobnie było w Sulejowie, Strachówku, Golubiu i Pogódkach, gdzie również pełnił posługę duszpasterską.

    Po zakończeniu wojny powrócił na Pomorze. W lutym 1946 r. został mianowany dyrektorem Caritasu okręgu Gdynia oraz kapelanem Caritas Academica przy Wyższej Szkole Handlu Morskiego. Od 1949 r. był proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni, zaś w 1956 r. rozpoczął budowę nowego kościoła w tej parafii. Przez lata ówczesne władze utrudniały działalność księdza Jastaka, gdyż parafia św. Serca Pana Jezusa stała się oazą dla wielu osób represjonowanych przez ówczesny komunistyczny system. Podczas tragicznego grudnia 1970 r. otoczył opieką rodziny zabitych oraz wysłał szczegółowe sprawozdanie o popełnionej zbrodni do prymasa Polski.

    17 sierpnia 1980 r. na prośbę strajkujących robotników ksiądz Hilary Jastak odprawił mszę świętą w Stoczni im. Komuny Paryskiej i wygłosił kazanie, w którym jednoznacznie stanął po stronie robotników. Była to pierwsza msza święta odprawiona w PRL-u na terenie socjalistycznego zakładu pracy. Od tej pory ksiądz Jastak stał się mężem opatrznościowym dla uczestników ruchu wyzwoleńczego na Pomorzu.

    W 1991 r. został wyróżniony zaszczytnym tytułem Honorowy Obywatel Gdyni. Wojsko Polskie awansowało księdza Jastaka na stopień kapitana, a następnie komandora podporucznika. W 1991 r. ksiądz Jastak założył Fundację Pomocy Stypendialnej dla młodzieży z Kaszub, która wspierała ubogich uczniów i studentów w zdobyciu wykształcenia. W 1995 r. otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 1999 r. honorowe obywatelstwo miasta Kościerzyny. Ksiądz Jastak zmarł 17 stycznia 2000 r. w Gdyni, spoczął w sąsiedztwie świątyni, którą zbudował i w której pełnił służbę duszpasterską przez 51 lat.

    Ksiądz prałat Hilary Jastak był i jest wielkim autorytetem dla społeczności kaszubsko-pomorskiej. Popularnie był nazywany królem Kaszubów. To określenie od lat jest zarezerwowane na Kaszubach dla osób wybitnie zasłużonych dla tego regionu. Wcześniej tym mianem określano kaszubskiego bojownika o polskość Antoniego Abrahama. W 2014 r. w Gdyni planowanych jest wiele uroczystości i działań zmierzających do upamiętnienia postaci księdza Hilarego Jastaka. Ich kulminacja przypadnie w 100. rocznicę urodzin tej zasłużonej postaci, 3 kwietnia 2014 r. Dziękuję za uwagę.



Poseł Teresa Hoppe - Oświadczenie z dnia 05 lutego 2014 roku.


101 wyświetleń

Zobacz także: